Haberler
Giriş Tarihi : 29-08-2021 17:20   Güncelleme : 29-08-2021 17:40

"ABD Kabil'de Hava Saldırısı Gerçekleştirdi"

Perşembe günü IŞİD-K'nın bomba patlattığı Kabil'den yeni bir patlama haberi geldi. Patlamanın ABD saldırısından kaynaklandığı, IŞİD militanlarının hedef alındığı belirtiliyor.

 Afganistan'ın başkenti Kabil'de perşembe günü 13'ü ABD askeri yaklaşık 170 kişinin öldüğü saldırının ardından bugün de bir patlama meydana geldi. Bölgedeki kaynaklar patlamanın roket saldırısından kaynaklandığını duyururken, Reuters'a konuşan iki ABD'li yetkili Kabil'de askeri saldırı düzenlediklerini açıkladı. Yetkililer, saldırıda IŞİD-Kmilitanlarının hedef alındığını söyledi. 

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, patlamanın ardından kentten dumanların yükseldiği görüldü. Saldırıda bir çocuğun öldüğü iddiası ise teyit edilmiş değil.

"Saldırganı Vurdu"

AP ajansına açıklama yapan Taliban sözcüsü ise ABD'nin hava saldırısında, Kabil havalimanında intihar saldırısı düzenlemeyi planlayan bir intihar bombacısının içinde bulunduğu aracın hedef alındığını söyledi.

Taliban'ın yönetimi ele geçirmesi sonrası Kabil'den tahliyelerin gerçekleştirildiği Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın dışında perşembe günü intihar saldırısı düzenlenmiş, 13'ü ABD askeri olmak üzere yaklaşık 170 kişi ölmüştü. Taliban'dan kaçmak isteyen binlerce Afganın beklediği havalimanı kapılarının hemen dışında düzenlenen saldırıyı, IŞİD'in Horasan kolu olan IŞİD-K üstlenmişti.

"Başka Operasyonlar Gözden Geçiriliyor"

ABD ise misilleme olarak Afganistan'da iki IŞİD-K militanını insansız hava aracı ile öldürdüklerini açıklamış, Taliban Afganistan topraklarında kendilerine danışılmadan düzenlendiği gerekçesiyle saldırılara tepki göstermişti. Biden'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ise bugün yaptığı açıklamada misilleme adına daha fazla hava saldırılarının ve 'başka operasyonların' gözden geçirildiğini açıklamıştı.