Haberler
Giriş Tarihi : 09-01-2021 13:27   Güncelleme : 09-01-2021 13:39

ABD Kongresini Basanlar Kim

Trump yanlısı göstericilerin ABD Kongresi'ne yönelik saldırısına ilişkin tartışmalar sürüyor. Kongre'yi işgal edenler arasında hangi gruplar olduğunu BBC açıkladı.

ABD Kongresini Basanlar Kim

Habere göre, göstericilerin ellerindeki bayraklar, attıkları bazı sloganlar ve kıyafetlerindeki yazılar incelendiğinde, farklı grupların varlığı söz konusu olmasına rağmen özünde aynı görüşleri savunuyor olduklarına işaret ediyor.

Sosyal medyada viral olan görüntülerde yüzünü ABD bayrağı renklerine boyamış, kafasına boynuzları olan kürklü bir başlık takan, elinde ABD bayrağı taşıyan üstü çıplak bir adam yer alıyordu Bu kişinin Jake Angeli olduğu tespit edilmişti. Angeli, QAnon adlı komplo teorisinin destekçileri arasında yer alıyor ve kendisini QAnon Şamanı olarak adlandırıyor. QAnon komplo teorileri, çeşitli internet platformlarında ABD derin devletinin Trump'ı devirmeye çalıştığını ancak Başkan'ın bu müdahalelere karşı mücadele verdiğini öne süren çeşitli iddiaları kapsıyor.

Kongre binası saldırısında görülen bir başka grup da aşırı sağcı Proud Boys. 2016 yılında kurulan bu grup, tamamen erkeklerden oluşuyor ve göçmen karşıtlığıyla biliniyor. Trump, Ekim ayında 20 Ocak'ta yemin ederek göreve başlayacak olan yeni Başkan Joe Biden ile canlı tartışma programında beyaz ırkın üstünlüğünü savunan gruplar ve milis örgütlerle ilgili bir soru üzerine, "Proud Boys geri durun, beklemede olun" yanıtını vermişti.