Haberler
Giriş Tarihi : 14-03-2021 22:37   Güncelleme : 14-03-2021 22:37

ABD: Kuzey Kore Görüşme Taleplerine Yanıt Vermiyor

Biden yönetimi, Şubat ayından bu yana Kuzey Kore hükümeti ile iletişim kurulmaya çalışıldığını ancak bu çabalara bir yanıt alınamadığını açıkladı.

ABD: Kuzey Kore Görüşme Taleplerine Yanıt Vermiyor

Kuzey Kore'nin nükleer silah ve balistik füze programları ABD ile ilişkilerinde derin sorunlar yaşamasına neden oluyor. Eski Başkan Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında üç görüşme gerçekleşti ancak bu temaslarda somut sonuçlar çıkmadı.

Bu görüşmelerde ABD ve diğer Batılı ülkelerin en temel talebi olan nükleer silah çalışmalarının durdurulması konusunda Kuzey Kore ikna edilememişti. Kuzey Kore'de devlet kontrolü altındaki basın kuruluşları, Biden'ın Amerikan başkanlık seçimlerini kazanmış olduğunu dahi halka bildirmiş değil.

ABD'nin Kuzey Kore ile iletişim kurma girişimleri, "New York Kanalı" olarak adlandırılan Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler (BM) daimi temsilciliği üzerinden yapılıyor. Biden yönetimi, Kuzey Kore ile temas kurabilmek için "birden fazla girişimde" bulunduklarını, ancak son 12 aylık dönemde bir süredir anlamlı bir temas kurulamadığını açıkladı.

Başkan Biden, Kim Jong-un'u "eşkıya" olarak nitelendirmiş ve ABD ile BM'nin uyguladığı ağır ekonomik yaptırımların kaldırılması için Kuzey Kore'nin nükleer silahlarından kurtulması şartını öne sürmüştü. Ancak Kim, daha gelişmiş uzun menzilli füzeler, daha büyük füze başlıkları, casus uydular ve nükleer silah taşıyabilen denizaltılar gibi yeni bir dizi silah ürettiklerini öne sürerek, ülkesinin askeri gücünü ön plana çıkarmaya devam ediyor.

Kim bunlara ek olarak, ABD'ye "düşmanca politikalardan" vazgeçme çağrısı yapıyor.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin'in bu hafta yapmaları planlanan Japonya ve Güney Kore ziyaretlerinde Kuzey Kore'nin nükleer programı konusunun da ele alınması bekleniyor.