Haberler
Giriş Tarihi : 15-03-2021 11:13   Güncelleme : 15-03-2021 11:13

ABD Savunma Bakanı Çin'e Karşı Güçlü Bir Caydırıcılık Tesis Etmek İçin Hindistan'a Gidiyor

Bir haftalık Asya seyahatine başlayan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, bölgenin en büyük gücü olan Çin’e karşı müttefik ülkelerle askeri iş birliğini artırmak istediklerini kaydetti.

ABD Savunma Bakanı Çin'e Karşı Güçlü Bir Caydırıcılık Tesis Etmek İçin Hindistan'a Gidiyor

İlk resmi Asya seyahati için rotayı Pasifik'e çeviren Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakannı Lloyd Austin, "ciddi bir gözdağı" vermek için ABD'nin bölgedeki müttefikleriyle askeri işbirliğini güçlendirmek istediklerini belirtti. Seyahatine cumartesi günü, ABD'nin Hint-Pasifik Gücü komuta merkezinin bulunduğu Hawaii'de başlayan Austin, bir hafta sürecek olan temasları dahilinde Güney Kore, Japonya ve Hindistan'ı ziyaret edecek. Lloyd Austin'e ziyaretleri sırasında ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de iştirak edecek.

Asya seyahatinde kendisine eşlik eden gazetecilere açıklamalarda bulunan Savunma Bakanı, ülkesinin Ortadoğu'daki cihatçı gruplarla mücadeleye odaklandığı dönemde Çin'in ordusunu büyük bir hızla modernize ettiğini belirtti. "Mevcut rekabet üstünlüğümüz aşınıyor" ifadesini kullanan Austin, ABD'nin hâlâ üstün olduğunu ancak Çin ile arasındaki askeri güç farkını yeniden artırması gerektiğini vurguladı.

Savunma Bakanı Lloyd Austin'in Asya seyahati, bölgedeki en büyük rakibi olan Çin'e karşı açık bir mesaj olarak algılanıyor. ABD'nin, Başkan Joe Biden liderliğindeki yeni yönetimi, askeri ve ekonomik açıdan gücünü giderek artıran Çin'i, uluslararası alanda en önemli mesele olarak nitelendiriyor. Washington bu mücadelede, başta geleneksel müttefikleri Japonya ve Güney Kore olmak üzere, bölgedeki partnerleri ile sıkı bir iş birliğine büyük önem veriyor. 

Japonya ile Güney Kore'nin Dışişleri ve Savunma Bakanları ile dörtlü toplantılar yapacaklarını ifade eden Austin, orada daha çok, müttefiklerini dinleyeceklerini ve onların bakış açısını öğrenmeye çalışacaklarını kaydetti. Japonya ve Güney Kore seyahatini tamamladıktan sonra Blinken, 18 Mart'ta, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Alaska'da Çinli mevkidaşları Yang Jiechi ve Wang Yi ile görüşecek. Bu görüşme, Joe Biden yönetimi ile Çin arasındaki ilk görüşme olacak.

Austin ise Hindistan'a gidecek.