Haberler
Giriş Tarihi : 29-01-2021 14:42   Güncelleme : 29-01-2021 14:42

ABD Savunma Bakanlığı Afganistan'dan Çekilmeyeceklerini Açıkladı

ABD Savunma Bakanlığı, Taliban'ın Doha Anlaşması şartlarına uymadığını öne sürerek, Mayıs ayında Afganistan'dan tamamen çekilmeyeceklerini bildirdi.

ABD Savunma Bakanlığı Afganistan'dan Çekilmeyeceklerini Açıkladı

ABD ile Taliban arasında 29 Şubat 2020 tarihinde imzalanan anlaşma kapsamında, ABD ülkedeki askerlerini çekmeye başladı. 2020 Haziran ayı ortasında ABD, Afganistan'daki askerlerinin sayısını 8 bin 600 civarına düşürdü. Temmuz ortasında ise ABD, anlaşma kapsamında Hilmend, Uruzgan, Paktika ve Lağman vilayetlerinde bulunan toplam 5 büyük askeri üssü kapatmıştı. 15 Ocak tarihinde ABD Afganistan'daki asker sayısını 2 bin 500'e düşürdü. Anlaşma imzalandığı dönemde ABD'nin ülkede yaklaşık 13 bin askeri bulunuyordu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Taliban'ın Doha Anlaşması şartlarına uymadığını öne sürerek, Mayıs ayında Afganistan'dan tamamen çekilmeyeceklerini bildirdi. Pentagon Sözcüsü John Kirby'nin dün gerçekleşen bir basın bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, Taliban'ın anlaşma şartlarına uymadığı öne sürüldü.

Kirby, Taliban'ın "terörü bırakmadığını, Afgan güçlerine saldırıları sona erdirmediğini" öne sürerek, bu şartlar altında anlaşma çerçevesinde ilerlemenin zor olduğunu ifade etti. Bu kapsamda ABD ilk kez, Doha Anlaşması'nda taahhüt ettiği şekilde 2021 yılı Mayıs ayında Afganistan'dan çekilmeyebileceklerinin mesajını vermiş oldu.

ABD'de 20 Ocak 2021'de göreve başlayan yeni başkan Joe Biden'ın, Taliban ile varılan Doha Anlaşması'nı gözden geçireceği ifade ediliyordu. Öte yandan, Biden'ın Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, dün Kabil hükumeti lideri Eşref Gani ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Telefon görüşmesinde Blinken Afganistan'da son durumu değerlendirirken, ABD'nin Taliban ile yaptığı anlaşmanın gözden geçirildiğini ve Taliban'ın anlaşma şartlarını yerine getirip getirmediğinin incelendiğini kaydetti.