Haberler
Giriş Tarihi : 12-01-2021 09:17   Güncelleme : 12-01-2021 09:47

ABD Tarihinde İlk Kez! Trump'ın Azil Süreci Başlatıldı...

ABD Başkanı Donald Trump'ın ikinci azil süreci başlatıldı.

ABD Tarihinde İlk Kez! Trump'ın Azil Süreci Başlatıldı...

Donald Trump destekçilerinin Kongre binası baskını ile başlayan krizde, Trump'ın görevden alınması için azil metni Demokratlar tarafından Temsilciler Meclisi'ne resmen sunuldu.

Demokratlar, Trump'ı “ABD hükümetine karşı şiddeti kışkırtmak” ile suçluyor.

ABD'nin seçilen Başkanı Joe Biden'ın kazandığı eyaletlerden Georgia'da Dışişleri Bakanı Brad Raffensperger'den seçimi kendi lehine çevirmek için yeterli oy “bulmasını” istemesi suçlamaları ve “Trump'ın ABD'yi ve hükümet kurumlarının güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye attığı ve demokratik sistemin bütünlüğünü tehdit ederek iktidarın barışçıl geçişine müdahale ettiği” ifadeleri de Trump'a karşı hazırlanan metinde yer alıyor.

Temsilciler Meclisi çarşamba günü oylayacak

Temsilciler Meclisinin azil metnini çarşamba günü oylayarak kabul etmesi beklenirken, metnin Senato’nun gündemine ise ne zaman geleceği henüz belli değil.

Meclis Kurallar Komitesi Başkanı Jim McGovern yaptığı açıklamada, çarşamba günü oylamanın yapılmasını ve Meclisten geçmesini beklediğini aktardı.

Trump bir ilk oldu

Trump, hakkında azil sürecinin başlatılmasıyla ABD tarihinde ikinci kez azil süreci başlatılan ilk ABD Başkanı oldu.

Geçen yıl Ukrayna'ya baskı yaparak Demokrat rakibi Joe Biden'a iftira atmaya çalıştığı iddiasıyla azil süreci başlatılan Trump'ı o dönemde Senato'daki Cumhuriyetçi yoğunluk korumuştu.