Haberler
Giriş Tarihi : 09-03-2021 22:33   Güncelleme : 09-03-2021 22:33

ABD Temsilciler Meclisi: İran'la Kapsamlı Bir Nükleer Anlaşma Yapılmalı

ABD'li Demokrat ve Cumhuriyetçi 140 Kongre üyesi, Joe Biden yönetiminden, İran ile “terörle mücadele” ve “balistik füze” konularının da dâhil edildiği kapsamlı bir anlaşmaya varmasını istedi.

ABD Temsilciler Meclisi: İran'la Kapsamlı Bir Nükleer Anlaşma Yapılmalı

ABD'de Temsilciler Meclisinin 70'i Demokrat, 70'i Cumhuriyetçi 140 üyesi, Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'a gönderdikleri mektupta, İran ile "kapsamlı bir anlaşma" yapılması için çağrıda bulundu.

Biden yönetiminin, 2015'te Barack Obama döneminde imzalanan anlaşmaya dahil edilmeyen konulara yeni anlaşmada yer vermesi gerektiği vurgulanan mektupta, özellikle balistik füze ve terör ile mücadele konularına değinilmesi gerektiği ifade edildi.

Mektupta şu ifadeler yer aldı:

"İran, 2015'teki nükleer anlaşma yürürlüğe girdiğinden bu yana, nükleer füzelere uygulanabilecek balistik füze teknolojisini test etmeyi, Orta Doğu'da terörü desteklemeyi ve fonlamayı, küresel ekonomiyi bozacak siber saldırıları sürdürdü. Biden yönetimini (yeni anlaşmada) İran'ın bu eylemlerine değinmeye, çatışmalarda gerginliği azaltmaya ve bölgedeki tüm milletlerin güvenliğini sağlamaya çağırıyoruz."

İran ile diyalog sürerken yaptırımların da devam etmesi gerektiğini işaret eden mektupta, "İran'ın Orta Doğu'daki kötü niyetli eylemlerine de dikkat edilmeli" şeklinde bir uyarıya da yer verildi.