Haberler
Giriş Tarihi : 09-04-2021 00:15   Güncelleme : 09-04-2021 00:15

ABD, Ukrayna'ya Desteğini Göstermek için Karadeniz'e Savaş Gemileri Göndermeyi Düşünüyor

İşgalci Rusya'nın bölgedeki gerilimi arttırmasının ardından ABD ordusu da Ukrayna'ya desteğini göstermek amacıyla Karadeniz'e savaş gemileri yollamayı düşündüğü bildirildi.

ABD, Ukrayna'ya Desteğini Göstermek için Karadeniz'e Savaş Gemileri Göndermeyi Düşünüyor

CNN'e konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Pentagon yetkilisi, gelecek haftalarda Karadeniz'e savaş gemileri göndermeyi düşündüklerini açıkladı.

Konuya ilişkin herhangi bir takvimden bahsetmeyen yetkili, ABD Donanması'nın Karadeniz'de alışılagelmiş düzen içinde zaten sürekli faaliyetlerde bulunduğunu fakat bölgeye savaş gemileri göndermenin "Moskova'ya, ABD'nin durumu çok yakından izlediği mesajını vereceğini" dile getirdi.

Haberde ayrıca, Karadeniz'e savaş gemileri göndermek isteyen ABD'nin gemilerini Türk Boğazları'ndan geçirebilmek için bu niyet beyanını en az 14 gün önce Türkiye'ye bildirmek zorunda olduğu ancak bu bildirimin yapılıp yapılmadığının henüz bilinmediği kaydedildi.

Bölgede şu an herhangi bir saldırı beklemediklerini belirten yetkili, bu durumun değişmesi hâlinde yeni gelişmelere hazırlıklı olacaklarını vurguladı ve ABD hava unsurlarının da Karadeniz üzerindeki uluslararası hava sahasında, işgalci Rusya'nın eylemlerini takip etmek için gözetleme faaliyetlerine devam ettiğini sözlerine ekledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, bugünkü basın brifinginde, Rusya'nın Ukrayna sınırına asker yığmasına yönelik Amerikan endişelerini bir kez daha dile getirerek, bu konuda NATO müttefikleri ile görüştüklerini açıklamıştı.