Haberler
Giriş Tarihi : 18-11-2020 21:23   Güncelleme : 18-11-2020 21:23

ABD'den İran'a Yeni Yaptırımlar

ABD, yaptırım uyguladığı İran'a yeni yaptırımlar uygulama kararı aldı.

ABD'den İran'a Yeni Yaptırımlar

ABD yönetimi, İran'a yönelik uyguladığı yaptırımlara ek olarak 49 kuruluş ile 9 kişiyi yaptırım listesine ekledi.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İran lideri Hamaney'in geniş patronaj ağı ile İstihbarat ve Güvenlik Bakanı Alavi'nin hedef alındığı vurgulandı.

Açıklamada, Yabancı Varlıkları Koruma Ofisince, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in kontrolü altında bulunan, finans, enerji, inşaat ve madencilik gibi İran ekonomisinin önemli sektörlerinde bulunan İslam Devrimi Mostazafan Vakfı'nın yaptırım listesine eklendiği belirtildi.

Vakfın görünüşte yoksullara fayda sağlamakla görevli bir hayır kurumu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Hamaney tarafından "makamını zenginleştirmek, siyasi müttefikleri ödüllendirmek ve rejim düşmanlarına zulmetmek" için kullanıldığı iddia edildi.

Ayrıca açıklamada, Alavi'nin de insan hakları ihlalleri gerekçesiyle yaptırım listesine alındığı, bakanlığın 2019 protestoları da dahil olmak üzere İran yönetiminin vatandaşlarına yönelik insan hakları ihlallerinde merkezi bir rol oynadığı öne sürüldü.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, konuya yönelik sözlerinde, "İran'ın lideri, müttefiklerini hayırseverlik bahanesi altında ödüllendirmek için Bonyad Mostazafan'ı kullanıyor." değerledirmesini yaptı.

Mnuchin, ABD'nin İran rejiminin kendi halkına yönelik süregelen baskısını mümkün kılan kilit yetkilileri ve gelir kaynaklarını hedef almaya devam edeceğini açıkladı.