Haberler
Giriş Tarihi : 24-07-2021 19:47   Güncelleme : 24-07-2021 19:47

ABD'nin Tercümanlığını Yapan Afgan, Taliban Tarafından Kafası Kesilerek Öldürüldü

CNN International, Afganistan'da ABD ordusuna tercümanlık yaptıktan sonra vize başvuruları reddedilen ve bugün Taliban'la 'başbaşa kalan' Afgan tercümanları yazdı.

ABD'nin Tercümanlığını Yapan Afgan, Taliban Tarafından Kafası Kesilerek Öldürüldü

ABD ve NATO birliklerinin çekilme kararı sonrası Taliban'ın ilerleyişinin sürdüğü Afganistan'da, ABD askerlerine yardım eden Afganlar üzerindeki tehdit büyüyor. CNN International, çok sayıda Afgan tercümanın çekilme kararı alan ABD tarafından yüzüstü bırakıldıklarını ve Taliban tehdidi altında yaşadıklarını yazdı. Haberde, 20 yıllık işgalde 16 aylığına ABD için tercümanlık yapan Süheyl Pardis'in Taliban tarafından kafası kesilerek öldürüldüğüne dikkat çekildi.

Arabasından Sürüklenerek Çıkarılıp Öldürüldü

Habere göre, 32 yaşındaki Pardis, Ramazan Bayramı öncesinde kız kardeşini almak için Kabil'den Host vilayetine arabayla gitmek için yola çıktı. Ancak beş saatlik yolda, Taliban militanlarının kurduğu bir kontrol noktasıyla karşılaştı. Daha önceden Taliban tarafından tehdit edilen Pardis; kontrol noktasını görünce gaza basmaya karar verdi. Ancak köylülerin Kızılhaç yetkililerine aktardığına göre, Taliban, arabasına ateş edince durmak zorunda kalıp araçtan sürüklenerek çıkarılıp kafası kesilerek öldürüldü.

Birkaç Gün Önce Tehdit Edilmiş

İş arkadaşı Abdulhaq Ayoubi'nin aktardığına göre Pardis sadece birkaç gün önce, tercümanlık yaptığını öğrenen Taliban tarafından tehdit edildiğini söylemişti. CNN'e konuşan Ayoubi, "Ona 'Amerikan casususun, Amerikalıların gözüsün, kâfirsin. Seni ve aileni öldüreceğiz' diyorlardı" ifadelerini kullandı. Ayoubi, "Burada nefes alamıyoruz. Taliban'ın bize karşı hiç merhameti yok" dedi. 

Pardis'in dokuz yaşındaki kızına şimdilik erkek kardeşi Najibulla Sahak bakıyor. Ancak o da can güvenliğinden endişeli. Hedef alınma korkusuyla Kabil'den taşındıklarını anlatan Sahak, "Ailemin güvenliği için o kadar endişeliyim ki. Bu ülkede çok fazla iş imkânı yok ve güvenlik durumu çok kötü" dedi.

Vize Başvurusu Reddedildi

CNN, Pardis'in ölümünden önce ABD'ye taşınmak için başvuruda bulunduğuna ama Özel Göçmen Vizesi alamadığına da dikkat çekti. Pardis'in ABD ordusuyla kontratı 2012 yılında, rutin bir yalan makinesi testini geçemediği için sonlandırıldı. Sözleşmeli bir şirketin gerçekleştirdiği bu testi niçin geçemediği bilgisi ona hiç verilmedi fakat ABD'ye vize başvurusu da bu yüzden reddedildi.

"Biz Size Yardım Ettik Siz de Bize Yardım Etmek Zorundasınız"

Pardis'in arkadaşı Ayoubi, bombaya basan bir ABD askerini kurtardığı için madalya almış olmasına rağmen orduyla sözleşmesine son verildiğini ve bu nedenle vize alma ihtimalinin olmadığını belirterek, "Güzel bir Afganistan'a sahip olacağımızı sanmıştık. Durumun böyle olacağını hiç düşünmemiştik. Biden'dan bizi kurtarmasını istiyoruz. Biz size yardım ettik, siz de bize yardım etmek zorundasınız" dedi.

"Geceleri Ölüm Korkusuyla Uyuyamıyorum"

CNN'e konuşan Abdül Raşit Şirzad ise beş yıl boyunca ABD Özel Kuvvetleri için tercümanlık yaptığını, geçtiğimiz yıl SEAL komandolarının tavsiye mektuplarına rağmen ABD'ye vize başvurusunun reddedildiğini ve şimdi geceleri ölüm korkusuyla uyuyamadığını anlattı.

"Taliban İçin İntikam Vakti"

Şirzad, ABD ordusu için çalıştığı dönemin artık kendisi için 'idam cezası' anlamına geldiğini belirterek, "Beni yakalarlarsa öldürürler. Çocuklarımı ve eşimi de öldürürler. Biliyorsunuz, onlar için intikam vakti" dedi. Şirzad kendi eyaletine gidemediğini ve her dört ayda bir yer değiştirdiklerini anlatırken, eşi de "Çok korkuyoruz. Kocamın ve çocuklarımın geleceği tehlikede" diye konuştu.

ABD'nin Planı

Çok sayıda Afgan tercüman son günlerde Kabil'de protesto gösterileri düzenlerken, CNN'e göre ABD ordusu için çalışmış 18 bin Afgan son dönemde özel vize programına başvurdu. Beyaz Saray'dan 14 Temmuz'da yapılan açıklamada binlerce Afgan tercümanın ülkeden çıkarılması için 'Müttefikleri Kurtarma Operasyonu' adıyla bir plan başlatıldığı açıklanmıştı. Temsilciler Meclisi'nde de önceki gün, 8 bin Afgan'a vize verilmesini öngören bir plan kabul edildi. 

Başka Ülkelere Gönderilecekler

Biden yönetimi geçtiğimiz haftalarda da, ABD'deki uzun vize sürecinin tamamlanması sırasında bu kişilerin Taliban'dan korunması için güvenli sığınaklar olarak üçüncü ülkelerle görüşme halinde olduklarını açıklamıştı. Pentagon sözcüsü John Kirby ise çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı'nın risk altındaki Afganların ve ailelerinin gidebileceği yerler konusunda seçeneklerini gözden geçirdiklerini açıklamıştı.