Haberler
Giriş Tarihi : 22-01-2021 13:10   Güncelleme : 22-01-2021 13:10

Abdülhamit Gül: Süleyman Soylu'ya Küfür Eden Kişinin En Ağır Cezayı Alacağına İnanıyorum

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, hem İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ifadeleri hem de Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Enis Berberoğlu hakkındaki hak ihlali kararıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, Süleyman Soylu ile polemiğiyle alakalı soruya cevap verirken "O kişinin en ağır cezayı alacağına inanıyorum" dedi.

Abdülhamit Gül: Süleyman Soylu'ya Küfür Eden Kişinin En Ağır Cezayı Alacağına İnanıyorum

Abdülhamt Gül, kendisine yöneltilen, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun annesine Twitter üzerinden bir hakaret söz konusu oldu. Sayın Bakan bunu paylaştı. Davada hangi aşamadayız” sorusuna, "İhtiyaç halinde kanunlar parlamentoda değerlendirilir" yanıtını verdi:

"Bu alçak ifadeleri kullanan kişinin de hukuk önünde en ağır cezayı alacağına inanıyorum. Hukukun, yargının bu anlamda hak ettiği cezayı vereceği inancımız tamdır. Bu konuda yasalarda da bir ihtiyaç olması halinde, elbette bununla ilgili değerlendirmeler yapılması gerekir. Bu konuda müeyyideleri daha artırıcı, kimsenin ailesini, kişilik onurunu zedelemeyecek ne gibi ağır müeyyideler, ihtiyaçlar varsa bunların da konuşulması tabiidir. Bunların konuşulacağı yer, kanun yapımı da parlamentodadır. Yargı dağıtımı mahkemededir, sosyal medyada değil. Dolayısıyla o mecralarda ilgili şekilde konuşulur ve kararlar alınır."

Berberoğlu kararıyla ilgili Abdulhamit Gül, "Elbette Anayasa Mahkemesi kararlarının hepsine katılmadığımız, kabul etmediğimiz bu süreçte söylenecek çok şey vardır, tartışılacak, kabul edilmeyecek. Ama bu, uygulanmayacak anlamına gelmez. Kararlar uygulanmak için vardır, hukuk devletinde de kurallar ve hukukun emrettiği hükümler geçerlidir. Dolayısıyla hukuk, anayasa neyi emrediyorsa, Anayasa Mahkemesi kararlarının da uygulanması gerekir" dedi.