Haberler
Giriş Tarihi : 03-03-2021 14:44   Güncelleme : 03-03-2021 14:44

Afganistan 3 Gazeteciye Yapılan Silahlı Saldırıda Taliban'ı İşaret Etti

Üç kadının hayatını kaybettiği saldırıyı IŞİD üstlendi fakat Afgan hükümeti saldırılardan Taliban örgütünü sorumlu tuttu.

Afganistan 3 Gazeteciye Yapılan Silahlı Saldırıda Taliban'ı İşaret Etti

Afganistan'ın Nangarhar kentinde yerel bir medya kuruluşunda çalışan üç kadın gazeteci, uğradıkları silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Kendini IŞİD'in Afganistan kolu olarak tanımlayan IŞİD-Horasan, saldırının sorumluluğunu üstlendiklerini duyursa da Afgan hükümeti, salı günü farklı noktalarda gerçekleştirilen saldırılardan Taliban örgütünü sorumlu tuttu. Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid ise örgüte yönelik suçlamaları reddetti.

Kabil yönetimi, özel İnikas Radyo Televizyonu çalışanlarına yönelik saldırıyı Kari Basir isimli şahsın gerçekleştirdiğini ve şüphelinin yakalandığını bildirdi.

Nangarhar Emniyet Müdürü Cumagül Himmet, saldırganın cinayeti susturucu taktığı tabanca ile gerçekleştirdiğini dile getirdi.

IŞİD ise militanlarının, "Mürted Afgan hükümetine sadık medya istasyonlarından" birinde çalıştıkları için üç kadın gazetecinin hedef alındığı açıklamasında bulundu.