Haberler
Giriş Tarihi : 17-01-2021 18:29   Güncelleme : 17-01-2021 18:29

Afganistan'da İki Kadın Hakim Öldürüldü

Afgan hükümeti ile Taliban arasında barış görüşmeleri yürütülürken, Kâbil’de Afganistan Yüksek Mahkemesi'nde görevli iki kadın hâkim öldürüldü.

Afganistan'da İki Kadın Hakim Öldürüldü

Afgan hükümeti ile Taliban arasında barış görüşmeleri yürütülürken, Kâbil’de Afganistan Yüksek Mahkemesi'nde görevli iki kadın hâkim öldürüldü. Taliban konuya ilişkin yaptığı açıklamada, saldırıdan sorumlu olmadıklarını söyledi. 

Mahkeme sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, saldırının kimliği belirsiz kişilerce kentin kuzeyinde gerçekleştirildiği belirtildi. Saldırganların iki hâkimin bulunduğu araca ateş etmelerinin ardından araçtaki şoför de yaralandı. Hakimlerin işe gittikleri belirtildi.

Afganistan Yüksek Mahkemesi sözcüsü Ahmed Fahim Kavim, her iki kadının da Yüksek Mahkeme'de çalıştıklarını doğrularken, öldürülen hâkimlerin kimliklerini açıklamadıi. Henüz saldırıyı üstlen olmazken Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahit, saldırıdan sorumlu olmadıklarını açıkladı.

Söz konusu saldırı, Katar'da Afganistan hükümeti ile Taliban arasındaki barış görüşmelerinin yürütüldüğü sırada gerçekleştirilen son saldırı olarak kayıtlara geçti. Taraflar, barış görüşmelerine Ocak ayı başında yeniden başlamıştı.

Son aylarda ülkede belirli kişileri hedef alan çok sayıda cinayet gerçekleşti. Afgan hükümeti, saldırılardan Taliban'ı sorumlu tutarken, Taliban ise cinayetlerin, barış sürecini baltalamak amacıyla hükümet tarafından gerçekleştiridliğini iddia ediyor.

Diğer taraftan son aylarda Kâbil'de düzenlenen birçok saldırıyı IŞİD üstlendi. Söz konusu saldırılar arasında çoğu öğrenci, 50 kişinin ölümüyle sonuçlanan bir saldırı da bulunuyor. Aynı zamanda Aralık ayında Afganistan'daki büyük ABD askeri üssünü hedef alan füze saldırılarını da IŞİD üstlenmişti. O saldırıda can kaybı yaşanmamıştı.

Afganistan'daki güvenlik sorunu, yargının ülkede hukuku uygulamaya koyması önündeki en büyük engel olarak öne çıkıyor. 2019'da yayınlanan bir Birleşmiş Milletler raporu, ülkenin çeşitli yerlerinde düzenlenen saldırılarda 13 hâkim ve 19 savcının öldürüldüğünü ortaya koymuştu.