Haberler
Giriş Tarihi : 04-04-2021 13:00   Güncelleme : 04-04-2021 13:05

Ağbaba: Yeme-İçme Sektöründeki 1561 İşletme İflas Etti

CHP'li Veli Ağbaba, yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren toplam 1561 işletmenin iflas ettiğini dile getirdi.

Ağbaba: Yeme-İçme Sektöründeki 1561 İşletme İflas Etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Çin virüsü salgını kapsamında alınan tedibrlerden en fazla lokanta, kafe ve restoranların etkilendiğini ifade ederek bu yılın ilk iki ayında yeme-içme sektöründeki 1561 işletmenin iflas ettiğini belirtti.

Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada, yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin zor durumda olduğunu vurgulayarak Ramazan ayında restoran ve lokantaların kısıtlamalar çerçevesinde kapatılarak 1 milyondan fazla kişinin açlığa terk edildiğini öne sürdü.

Ağbaba, açıklamasında "Ticaret sicil gazetesi verilerine göre, lokanta ve seyyar yemek faaliyeti hizmetleri ile belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalarda gıda, içecek veya tütün ağırlıklı perakende ticareti yapan 495 iş yeri bu yılın ocak ayında, 1066 iş yeri ise şubat ayında kapandı. Sadece ocak ve şubat aylarında yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren toplam 1561 işletme iflas etti. İktidar lokanta ve restoranların faaliyetlerini tekrar kısıtlarken, bu sektörde çalışan 1 milyona yakın işçiyi de günlük 50 lira, aylık 1500 liraya mahkum ederek açlığa terk etmiş durumda. Ramazan'da kısıtlamalara tekrar maruz kalan esnaflarımıza yeteri kadar destek verilmemesi durumunda, hem iflaslar önümüzdeki aylarda daha da artacak hem de iflaslardan kaynaklı olarak işsizlik daha korkunç boyutlara ulaşacaktır. Bu yılın ilk iki ayında Esnaf Sicili Gazetesi ve Ticaret Sicil Gazetesi verilerine göre, iflas eden esnaf sayısı 25 bin 322'yi bulurken, son 14 ayda iflas eden esnaf sayısı ise en az 124 bin 910 oldu. Bu, söz konusu dönemde her ay ortalama 8 bin 922 esnafın iflas ederek kepenk kapattığı anlamına geliyor" ifadelerini kullandı.