Haberler
Giriş Tarihi : 08-10-2021 17:45   Güncelleme : 08-10-2021 17:45

Ahmet Davutoğlu: 6 Parti Mutabakat Halinde

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, katıldığı TV programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ahmet Davutoğlu: 6 Parti Mutabakat Halinde

Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, katıldığı Habertürk televizyonunda Ciner Medya Grubu Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya ve Serap Belet'in sunduğu Olaylar ve Görüşler programında, Habertürk yazarları Nihal Bengisu Karaca ve Nagehan Alçı'nın sorularını yanıtladı. 

"Diyalog, İş birliği, İttifak"

Siyasi partilerle ilkişlerde 3 yaklaşım ele aldıklarını belirten Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Üç tür ilişki tasavvur ediyoruz. Sistematik bir şekilde. Diyalog, iş birliği, ittifak. Bu üçü ayrı şeyler. Diyalog konusunda kapımız kimseye kapalı değil. Bütün partilerden, sayın Cumhurbaşkanı ve sayın Bahçeli'den de randevu istedim. Bize en ağır hakaretlerde de bulunsalar, memleket meselesi varsa ben Hz. Mevlana'nın torunuyum, kimseye git demem. Kimseye önyargılı bakmaksızın görüşürüz."

"6 Parti Mutabakat Halinde"

Davutoğlu, 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' için görüşen 6 muhalefet partisinin çalışmalarına ilişkin olarak: 

"İş birliği ise ilkeseldir. Parlamenter Sistem ilkesel olarak bu 6 partinin anlaştığı konudur. 6 parti bu konuda mutabakat halinde. Türkiye tek başına kişiselleştirilmiş bir Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi'yle değil kurumsallaşmış bir Parlamenter Sistem ile yönetilmeli konusunda anlaşıyoruz. Başka partilerle de çalışma yapıp açıklama yapmayı planlıyoruz. İttifak ise farklı bir şey. Bir seçimle ilgili kader birliği yapmaktır. Parlamenter Sistem ile ilgili iş birliği bir ittifak asla değil."

"En Çok AKP'den Oy Alıyoruz"

Son günlerdeki anketlere ilişkin soru sorulan Ahmet Davutoğlu, şu cevabı verdi:

"Şimdi öyle oturup masa başı yapılan anketlerle, telefondan yapılan anketlere göre hareket etmem. Halkın içine, kılcal damarlarına nüfuz etmeden konuşulmaz. Beni sevindiren intiba şu. Evet, büyük bir sekment AK Parti tabanından, AK Parti’nin gidişatından memnun olmayan bir sekment var ama her partiden oy alıyoruz."