Haberler
Giriş Tarihi : 29-12-2020 18:07   Güncelleme : 29-12-2020 18:15

AKP Grup Başkanvekili: Parti Kapatmanın Faydası Yok

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, siyasi partilerin kapatılmasının bir yararı olmadığını ifade ederek, HDP'ye karşı farklı yaptırımların olması gerektiğini belirtti.

AKP Grup Başkanvekili: Parti Kapatmanın Faydası Yok

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, siyasi partilerin kapatılmasının bir yararı olmadığını ifade ederek, "HDP'nin bir siyasi parti gibi değil, bir terör örgütünün sözcüsü gibi davranmasından kaynaklı, yargı başta tüm kuruluşlar gereğini yapması lazım. Ancak parti kapatmanın yanında hazine yardımını kesmek gibi, teröre sahip çıkanların milletvekilliğinin düşürülmesi gibi ara formüller de var. Yargının tümünü değerlendirmesinde fayda var" şeklinde konuştu.

Gazetecilerle bir araya gelen Turan, yeni yılda Meclis'e getirmeyi planladıkları yasa teklifleri hakkında bilgi verirken, gazetecilerin gündeme ilişin sorularını da cevapladı.

2020 yılında salgın nedeniyle yaşanan sıkıntılara karşın yasama faaliyetlerinin sürdüğünü aktaran Turan, sadece AKP'de 80'den fazla milletvekilinin Çin virüsüne yakalandığını açıkladı.

Yeni yılla birlikte Meclis gündemine gelecek yasal düzenlemelere ilişkin açıklama yapan Turan, Adalet Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bir süredir üzerinde çalıştığı "yargı reformu"na ilişkin çalışmalarda sona yaklaşıldığını belirtti.

Turan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "HDP'nin kapatılması" çağrısına ilişkin bir soru üzerine, parti kapatmaların her zaman karşısında olduklarını, Anayasa değişiklikleri ile birlikte Türkiye'de parti kapatmanın da zorlaştırıldığını hatırlattı:

"AK Parti, Türkiye'de parti kapatmanın faydası olmadığından hareketle bu çalışmalara öncülük yaptı. Daha önce bizim de partilerimiz kapatıldı, kapatılan partilerin yerine yenisi kuruldu. Bu ülkeye zaman kaybettirmekten başka bir gündem haline gelmedi. Ancak Avrupa'nın kriterleri de, Türkiye'nin yasal kriterleri de hiçbir partinin terörle illiyetinin olmamasını zorunlu kılar.

"HDP'nin bir siyasi parti gibi değil, bir terör örgütünün sözcüsü gibi davranmasından kaynaklı, yargı başta tüm kuruluşlar gereğini yapması lazım. Ancak bu yargı gereğini yapması lazım dediğimizde parti kapatmanın yanında hazine yardımını kesmek gibi, teröre sahip çıkan milletvekillerinin ceza alması, milletvekilliğinin düşürülmesi gibi ara formüller de var. Yargının tümünü değerlendirmesinde fayda var diye düşünüyorum. Bu yargının kararı kararı kapatır mı ,ceza mı verir buna yargı karar versin, fakat dünyanın hiçbir yerinde devletini yıkmak isteyen bir partiye izin verildiği görülmemiştir."

"AİHM'nin Kararı Siyasi"

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkındaki tahliye kararını da yorumlayan Turan, kararın "hukuki değil, siyasi olduğunu" belirtti.

Demirtaş'ın 6-8 Ekim olaylarının baş sorumlusu olduğunu söyleyen Turan, "Türkiye olarak biz de isteriz taraf olduğumuz tüm uluslararası kurumların kararlarına uyulsun, AİHM kararına uyulsun. Ama AİHM kararının ne kadar hesabi, siyasi olduğu aşikar değil mi? AİHM, Refah Partisi’nin kapatılmasında, başörtüsü davalarında verdiği kararlarda ne kadar adilse, Demirtaş kararında da o kadar adil" ifadelerini kullandı.

AİHM kararının iç hukuk yollarının bir temyiz yolu olmadığını söyleyen Turan, Büyük Daire'nin kararının Türkiye'deki mahkemelerin yerine geçip tahliye ve beraat kararı veremeyeceğini belirtti.