Haberler
Giriş Tarihi : 02-09-2021 18:33   Güncelleme : 02-09-2021 18:33

AKP Şaşırttı: Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Hatırasına Yönelik Herkes Dikkatli Şekilde Konuşmalıdır

AKP Sözcüsü Ömer Çelik dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

AKP Şaşırttı: Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz Hatırasına Yönelik Herkes Dikkatli Şekilde Konuşmalıdır

AKP MYK toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Kuşkusuz Türkiye tüm dünyanın gözü önünde insanların katledilmesine göz yumacak bir ülke değildir. Bunun yanı sıra tüm dünyanın şunu bilmesi gerekiyor; dünyanın gözü önünde mültecilere sahip çıkma görevini tek başına Türkiye üstleniyor. Bundan sonra Türkiye'nin bir göçmen daha alacak durumu yoktur. Biz bunu çok çeşitli defalar muhataplarımıza ifade etmişizdir" diye konuştu.

"Hemen geri göndermenin ne manaya geldiğini geçen MYK'da anlatmıştım. Dolayısıyla herkesin biraz geçmişine bakıp biraz dikkatli konuşmasında fayda vardır" diyen Çelik, "Türkiye kimseyi ölüme terk edecek bir ülke değildir. Bunu herkesin bilmesi lazım. Biz orada güvenli bölgelere zaten gönderiyoruz. Türkiye en geniş kapsamlı iade merkezlerine sahip ülkelerin başında geliyor. Dönmek isteyenlere bu kolaylıkları da sağlıyoruz. Buradaki meseleye kapsamlı bir yaklaşımla bakmak gerekir. İşin hem insani, hem siyasi boyutunu düşünerek, Türkiye'nin nüfus güvenliği önceliklidir" şeklinde konuştu.

Gelişmiş Ülkeler Hayatlarının En Büyük Hatalarını Yaparlar

"Özellikle Afganistan üzerinden oluşacak mülteci krizi nedeniyle bu uyarıları yapıyoruz. Geçmişte nasıl Suriye'de mesela 'Herkes elini taşın altına koysun' önerisinde bulunmuştuk. Ama buna yanaşmayanlar, o insanlar ölümle karşı karşıya kalınca göç dalgasının ortaya çıktığını gördü. Afganistan'daki kaos devam ederse göç dalgası büyüyecektir, gelişmiş ülkelerin sınır ülkeleri sorumluluk alır diyorsa hayatlarının en büyük hatalarını yaparlar" diyen Çelik Batı'nın göç krizi konusunda sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

Kabil Havalimanı'nın İşletilmesi

"Geçiş dönemini yakından takip ediyoruz. Taliban yakın zamanda bir hükümet açıklayacağını söyledi. Fiili güç olan Taliban'la da temaslarımızı sürdürüyoruz. Kadın hakları konusunda, temel hak ve hürriyetler konusunda tüm kaygıların ortadan kalkmasını arzu ederiz. Bizim basınımızda da tartışılıyor, dışarıda da tartışılıyor. Taliban tarafından Türkiye'nin işletip işletmeyeceği konusunda bir teklifle bulunuldu. Bu tabi inceleniyor" diyen Çelik, Taliban'ın teklifinin değerlendirileceğini belirtti.

Sosyal Medyaya Sansür Düzenlemesi

Sosyal medyaya yönelik olarak hazırlanan yasal düzenlemeye ilişkin soruya Ömer Çelik "Bu konu sürekli olarak bizim gündemimize gelen bir konudur. Hem yalan haberlerin çok kolay yayıldığı bir zemin burası. Burayla ilgili olarak bir düzenleme ihtiyacı söz konusudur. Bununla ilgili olarak bir iki toplantı yapıldı ama bu toplantılarda henüz sonuca varılmıştır diyemeyiz. En önemli konu, vatandaşımızı ve demokrasimizi yalan habere karşı korunaklı hale getirmek. Bir de şunu unutmamak gerekir, hem yabancı devletlerin, terör örgütlerinin sosyal medyayı çok yoğun bir şekilde kullandığını görüyoruz. Aşırılıkçı gruplar kullanabiliyor. Burada terör örgütleri bunu çok yoğun bir şekilde kullanabiliyorlar.

En önemlisi internet medyasının ihtiyaç duyduğu düzenlemeyi hazırlamak. Bütün bu perspektifler değerlendirilerek, henüz bir tartışma aşamasında, bu bir ihtiyaçtır. Sosyal medyaların çoğu devletleri aşan güce ulaşmıştır. Bazı siyasilerin mesajlarını öne çekebiliyorlar. Bu çağın önemli sorunlarından bir tanesi" ifadeleriyle yanıt verdi.

Yüzde 7'lik Seçim Barajı

"Yüzde 7 seçim barajı netleşmiştir" diyen Çelik, "Cumhur İttifakı'nın yaklaşımı budur. Benimsediğiniz ve benimsemediğiniz bir sürü başlığı tartışırsınız, bu doğasında vardır. Dar veya daraltılmış bölgeyle ilgili verilmiş bir karar yoktur, birer taslak çalışması olarak görmek lazım. Çalışma olgunlaşana kadar, bütün maddelere mutabakata varılana kadar böyle bir çalışma olduğunu ifade etmiyoruz" diye konuştu.

Atatürk Hakkında Herkes Dikkatli Konuşmalı

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, "İlçe başkanının tavrı siyasi adaba aykırıdır. CHP Sözcüsü'nün kendi ilçe başkanlarının davranışına katılmadıklarını söylemesi de önemlidir. Birisinin çıkıp da Cumhurbaşkanı'nın mesajı okunurken 'Ben bunu AK Parti Genel Başkanı'na karşı yaptım' demesi saygısızlıktır. Bizim ilçe başkanımızın da açıklaması yanlıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve aziz hatırasına yönelik herkes dikkatli şekilde konuşmalıdır. Nutuk okuyan vatandaşlarımızı bu şekilde nitelemeyle anmak kabul etmeyeceğimiz bir davranıştır. Herkesin Nutuk okuması da gerekiyor, yol göstericidir.  Nutuk okuyanlar, Kuran-ı Kerim okuyanlar gibi bir mukayese hiçbir zaman kabul etmeyeceğimiz bir mukayesedir" ifadelerini kullandı.

Ne Olmuştu?

AKP Ordu Ulubey İlçe Başkanı Süleyman Özdemir Facebook hesabı üzerinden AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını "Nutuk okuyanlar barda kafa çekerken, Kur’an okuyanlar göklerde SİHA uçuruyor" ifadeleriyle paylaşmış, büyük tepki alması üzerine paylaşımını silerek özür dilemişti.