Haberler
Giriş Tarihi : 26-05-2021 18:25   Güncelleme : 26-05-2021 18:25

AKP ve MHP İşsiz Gençleri Görmezden Geliyor

İYİ Parti tarafından Meclis'e sunulan üniversite mezunu işsiz gençlere 1010 TL'lik vatandaşlık maaşı verilmesine yönelik teklif, AKP ve MHP'nin oylarıyla reddedildi.

AKP ve MHP İşsiz Gençleri Görmezden Geliyor

İstihdam ortamının yaratılmaması, liyakata bakılmadan eleman alınması gibi sorunlardan dolayı genç nüfustaki diplomalı işsizlik pandemiyle beraber yükselişe geçti. İYİ Parti Milletvekili Ayhan Erel, üniversite mezunu işsiz gençlere 1010 TL tutarında vatandaşlık maaşı verilmesi için TBMM'ye kanun teklifi verdi. Erel'in teklifi AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi.

Erel'in sunduğu kanun teklifine göre, üniversiteden mezun olan olan gençlere, mezuniyet tarihlerinden itibaren 24 ay boyunca 1010 TL vatandaşlık maaşı verilecekti.

İYİ Parti TBMM Grubu'nun Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Aksaray Milletvekilimiz Ayhan Erel tarafından "Üniversite mezunu işsiz gençlerimize vatandaşlık maaşı verilmesi" amacıyla Meclis Başkanlığına sunulan Kanun Teklifi AK Parti ve MHP'nin verdiği oylar neticesinde reddedilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

AKP ve MHP tarafından reddedilen kanun teklifinin ayrıntıları ise şu şekilde:
"Üretimin en önemli gücü olan üniversite mezunu gençlerimizin işsiz oldukları dönemde temel gereksinimlerini dikkate alarak kurslar, sertfika ücreti, ulaşım vb gibi giderlerinin karşılanması amacıyla üniversiteden mezun olduktan sonra iş sahibi olana kadar 1.010 Türk lirası tutarında vatandaşlık maaşı verilmesi amaçlanmaktadır. Bu kanun teklifi üniversite mezunu gençlerimizin işsizlik sorununun çözümünü ve verimliliğin arttırılması hedeflenmektedir. Yükseköğretimini tamamlayarak mezun olan gençlerimizin mezuniyet tarihlerinden sonra 24 ay boyunca vatandaşlık maaşı verilir."