Haberler
Giriş Tarihi : 08-06-2021 08:59   Güncelleme : 08-06-2021 08:59

AKP'de Çözülme Alt Kadrolara Yayılıyor: İlçe Başkanının Ardından 5 Meclis Üyesi Daha İstifa Etti

AKP'nin Trabzon'un Yomra İlçe Belediye Meclisi'ndeki 5 üyesi istifa etti.

AKP'de Çözülme Alt Kadrolara Yayılıyor: İlçe Başkanının Ardından 5 Meclis Üyesi Daha İstifa Etti

2 Haziran'da düzenlenen meclis toplantısında Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a yetki verilmesi oylandı. AKP'li meclis üyesi Tülay Adanur'un parti grubundan bağımsız olarak İYİ Partili üyelerle beraber evet oyu vermesi AKP grubunu şaşkına çevirdi. Olaydan sonra ilçe başkanı Avni Adanur istifa ederken, ardından meclis üyesi AKP'li 5 üye ortak bir açıklama ile partilerinden istifa etti.

İstifa eden AKP'li Belediye Meclis üyeleri Gözde Sabri Selim, Furkan Bayrak, Atasoy Koç, Metin Özke ve Nihat Gümrükçü'nün yaptığı ortak açıklamada Yomra Belediye Başkanı İYİ Partili Mustafa Bıyık'ın yanlış kararlar verdiği ve olayları halka farklı aksettirdiği belirtildi. Açıklamada, “Belediyemizin ilk defa bu dönem mallarının icra yoluyla satılacak duruma getirildiğini yani öz kaynakların bu kadar talan edildiğini gördük. Belediyemizin kaynakları değerinin altında satılarak birilerine peşkeş çekilmek istenmektedir. Bu anlamda satış yetkisinin sınırlandırılması, ederi olan bedel altında satılmaması, tek bir özel alıcı yerine tüm halkımızın katılımıyla hakkaniyetli talepler olabilmesi için büyük mücadele verdik.

Üzülerek ifade etmek isteriz ki; AK Parti Yomra Teşkilatı bünyesinde Yomra halkının oyları ile seçilmiş Belediye Meclis Üyelerinin fikirleri önemsenmemekte, bizimle birlikte görev yapan bir kaç arkadaşımız grup kararımız dışında hareket edebilme hakkını kendinde görebilmektedir. İşte bu arkadaşlarımız meclis salonunda Yomra halkının aleyhine karar alarak yıllardır sürdürülen hukuki mücadele sonrası mahkeme kararıyla da bozulan satış kararının tekrar meclis kürsüsünden onaylanmasına çanak tutmuştur”  ifadelerine yer verildi.

İstifa eden ilçe başkanı ve kendilerinin yalnız bırakıldığı belirtilen açıklamada “Hakkaniyetle verdiğimiz bu mücadelede bu durum görmezden gelinmiş, haklı mücadelemizde gerekli destek alınamamış olup AK Parti Trabzon il Başkanlığımız tarafından tamamen yalnız bırakılmış bulunmaktayız. Burada sorunumuz AK Parti ilkeleri ile değil. Sayın Cumhurbaşkanımızın her zaman arkasında durduk, durmaya da devam edeceğiz. Bizim davamız, bizim derdimiz halkımızın bize verdiği oylarla yüklenen hakların bedelini ödeyemeyeceğimiz yerde olamayacağımıza kanaat getirmemizdir.

İlçe Başkanımız Sayın Avni Adanur siyasi duruşumuzda hep yanımızda oldu. Biz de Yomralının hakkını, adaletini savunan duruşun arkasında olacağız. Bu sebeplerden dolayı AK Parti'den istifa ediyoruz, ancak yüklenen sorumlulukla meclis üyesi olarak çalışmalarımıza devam ederek sizlerin haklarını korumaya, kollamaya görev süremizin sonuna kadar devam edeceğimizi de ifade etmek istiyoruz. Siz bize inandınız, güvendiniz, bizler de sizlere inanıyor ve güveniyoruz” denildi.