Haberler
Giriş Tarihi : 16-04-2021 16:11   Güncelleme : 16-04-2021 16:11

AKP'den Kanun Teklifi: Akaryakıt, Tütün ve Alkol Ürünlerinde Teminat Alınsın

Kayıt dışılık, vergi kaçaklığı ve akaryakıt kaçakçılığıyla mücadelenin hedeflendiği iddia edilen kanun teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

AKP'den Kanun Teklifi: Akaryakıt, Tütün ve Alkol Ürünlerinde Teminat Alınsın

Vergi Usul Kanunu, Petrol Piyasası Kanunu, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Kanunu'nda önemli değişiklikler içeren kanun teklifi AKP tarafından Meclis Başkanlığına sunuldu.

Tüm akaryakıt ürünleriyle tütün ve alkol ürünlerinde ilk defa teminatlı uygulamaya geçilecek teklifle ilk defa yapacaklardan 10 milyon TL, işini sürdürenlerden ise 100 milyon TL'ye kadar geçmiş yıl cirosunun yüzde 1'ine kadar teminat alınacak.

Teminatını yatırmayan kişilere 25 binden TL'den 1 milyon TL'ye kadar ceza öngörülmekte. Teminatı vermemesi halinde faaliyet izni verilmemesi gibi üçüncü aşamaya geçilecek.

Mali alanda otomasyon sistemi için otomasyonu kuracak olanların piyasa aktörlerinden ayrılması için EPDK tarafından lisans alma zorunluluğu getiriliyor. Lisansı olanlar otomasyon kurabilecek, otomasyonu kuran dağıtımcı şirketlerle birlikte sonuçlardan sorumlu olacak.