Haberler
Giriş Tarihi : 07-03-2021 12:33   Güncelleme : 07-03-2021 12:33

AKP'den Sivil Anayasa Çıkışı: Bugün Yapılmayacaksa Ne Zaman Yapılacak

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, sivil anayasa tartışmalarına ilişkin "Bugün yapılmayacaksa ne zaman yapılacak" yorumunda bulundu.

AKP'den Sivil Anayasa Çıkışı: Bugün Yapılmayacaksa Ne Zaman Yapılacak

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, yaptığı açıklamada vesayet sistemine ait olmayan, darbe ürünü olmayan bir anayasanın herkesin ortak talebi olduğunu savundu.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yeni anayasa çalışmalarına ilişkin sözlerine değinen Bostancı, her siyasi partinin temel birtakım yaklaşımlarının bulunduğunu belirtti.

Bostancı, yaptığı açıklamada "Ama bu yaklaşımları da görebileceğimiz, nelerde ortaklaşacağımızı, nelerde ortaklaşmayacağımızı görebileceğimiz husus bir müzakere zeminidir, yöntem daha doğrusu. Peki; bu yönteme daha baştan konuşulmadan, hangi konularda anlaşıyoruz bunlar belli olmadan, anlaşamadıklarımız nelerdir bunların altı çizilmeden, 'masaya oturmayacağız' demek esasen, vesayetçi anayasa sisteminden o kadar da şikâyetçi olmadıkları anlamına gelir. Çünkü temelde söylediğimiz şu; halkın iradesiyle teşekkül etmiş olan bu meclis anayasayı yapsın. Peki, bu meclis, anayasayı nasıl yapacak?  Sürekli olarak siyasi rekabeti öne çıkartan ve 'biz hiçbir konuda uzlaşmayız, anlaşmayız' şeklinde anayasaya ilişkin söylüyorum, gösterilecek bir tavır, sivil siyasetin anayasa yapmasına imkân verir mi? O zaman CHP'nin, sivil siyaset marifetiyle anayasa yapmak gibi bir derdi, bir yaklaşımı, bir politikası yok. O zaman darbe yasalarından, darbe mevzuatından, darbe anayasasından şikâyetçi olmayacaksın. O yüzden siyasette kapıları kapatmak doğru bir yaklaşım değil" şeklinde konuştu.

CHP'nin kendine kendine anayasa yapamayacağını dile getiren Bostancı, "Yarın bambaşka bir temsiliyet sistemi mi teşekkül edecek, Meclis bambaşka bir şekilde mi oluşacak? Türkiye'de üç aşağı, beş yukarı toplumsal ve ideolojik kesimler bellidir, bunların temsiliyetleri de bellidir. Buna ilişkin uzun yıllardan bu yana saha araştırmalarında, seçim sonuçlarında, üç aşağı beş yukarı politik ve ideolojik kritiklere ilişkin birçok husus söylenir. Partileri demiyorum. Politik ve ideolojik yaklaşımları diyorum. Muhafazakârlar, milliyetçileri, liberaller, demokratlar. Bunların her birinin Türkiye’de bir karşılığı var. Anayasayı kim yapacak, bunlar yapacak. Partiler marifetiyle yapacak. Başka türlü anayasa olmaz ki. Bugün yapılmayacaksa ne zaman yapılacak. O zaman sivil siyaset anayasa yapamaz demektir, 'ben masaya oturmuyorum' demek. O yüzden CHP'nin, sivil bir anayasa yapma konusundaki asıl iradesi önemlidir. 'Sizinle ben masaya oturmam', kiminle oturacaksın. Kendi kendine oturup anayasa mı yapacaksın. Böyle bir şey yok" ifadelerini kullandı.