Haberler
Giriş Tarihi : 02-06-2021 18:54   Güncelleme : 02-06-2021 18:54

AKP’li Başkan İntiharla Yoksulluk Arasında Bağ Kuramadı

Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Güneş Mahallesi’nde yaşayan 6 çocuk babası Abdullah Ertem’in, yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihara etmesi Akdeniz Belediye Meclisi’nde tartışmaya neden oldu. AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak; ekonomik nedenli intihar olmayacağını iddia edip “O zaman memleketin yarısı intihar etsin” diyerek vatandaşın ekonomik durumunu da gözler önüne serdi.

AKP’li Başkan İntiharla Yoksulluk Arasında Bağ Kuramadı

Geçimsizlikten dolayı vatandaşların intihar haberleri her gün ülkenin dört bir yanından gelmeye devam ederken, Mersin'de AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ekonomi kaynaklı intiharları kabul etmeyerek, vatandaşa psikoloğa gitme tavsiyesi verdi. Ekonomik nedenli intiharın olmayacağını vurgulayan Gültak, "O zaman memleketin yarısı intihar etsin” diyerek vatandaşın ekonomik durumunu da gözler önüne serdi.

Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Güneş Mahallesi’nde yaşayan 6 çocuk babası Abdullah Ertem, yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle intihara etmesi Akdeniz Belediye Meclisi’ni gerdi. 

CHP'li Ertaş, Babanın İntiharını Meclise Taşıdı

Akdeniz Belediyesi Haziran ayı 1. birleşimi yapıldı. Mecliste 6 çocuk babası Abdullah Ertem’in intiharı CHP’li Meclis Üyesi Muhittin Ertaş tarafından gündeme getirildi. Ertaş, “Sabah bu haberi aldım gerçekten de yüreğim burkuldu. Ülkemiz gerçekten de çok derin ekonomik sorunlarla boğuşmakta. Bunun üzerine pandemi koşulları da eklenince... Gerçekten de çok zor günler geçiriyoruz. Bugün haberlere düşen bir konu var; Şevket Sümer Mahallesinde 158. Sokakta ikamet eden Abdullah Ertem adında 5 kız ve bir erkek çocuğu olan inşaat işçisi kardeşimiz, girdiği ekonomik bunalımdan dolayı intihar etti. Bu çok üzücü bir haber. Kendisin Allah’tan rahmet diliyorum. Belediyemiz imkanları dahilinde ailesi ve çocuklarına ne yapabiliyorsak en fazlasıyla yapmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.
 

Gültak, Babanın Ekonomi Nedenli İntiharına İnanmadı

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise, “Türkiye’de ilk kez intihar olmuyor. İntihar dediğiniz şey, sonuç itibariyle kesinlikle ekonomiyle alakalı intihar olmaz. Gidin psikiyatrikler, psikologlarla konuşun. En fakir, zavallı insan intihar eder mi? O zaman memleketin yarısının, dünyanın hepsinin intihar etmesi gerekir. Fakirlik, borçlu olmak intiharın sebebi midir? Gidin psikiyatrikler ile görüşün böyle bir sebep duymadım ben. Hindistan’ın yüzde 80’i fakir, Pakistan, Afganistan, Afrika’ya gidin hepsi fakir. İntihar oldu, ekonomi kötü, AK Parti kötü. Buna da saygı duyuyorum. Sen öyle siyaset yapacaksın ben de sana cevap veririm. ‘Ekonomiden dolayı intihar etti’ deniliyor, İsveç, Norveç, Danimarka dünyada en çok intihar eden ülkeler. Neden intihar ediyorlar, parasızlıktan mı? İntiharın sonucu para değil, kişinin psikolojik sorunları, bunu ekonomiye dayandırmayın. Ortada travmatik bir durum var. Burada polemiklere girmeyin, savcılık orada” dedi.