Haberler
Giriş Tarihi : 08-07-2021 10:17   Güncelleme : 08-07-2021 10:40

AKP'li Başkanın İstanbul Sözleşmesi'ni Savunması Erdoğan Yandaşlarını Kızdırdı

AKP’li STK başkanı Serpil Balat'ın İstanbul Sözleşmesi'ni savunması AKP'li üyelerle tartışmasına sebep oldu.

AKP'li Başkanın İstanbul Sözleşmesi'ni Savunması Erdoğan Yandaşlarını Kızdırdı

Anadolu’dan Yeryüzüne Sivil Toplum Kuruluşları Vakfı’nın (AYSİT) AKP’li Başkanı Serpil Balat geçtiğimiz hafta yapılan TBMM Kadına Yönelik Şiddeti Araştırma Komisyonu’nda İstanbul Sözleşmesi'nin gerekliliğine vurgu yaptı. 

Bu Gidişat Nereye?

Bazı siyasilerin algı operasyonuyla sözleşmeye karşı yönlendirmeler yaptığına dikkat çeken Balat, “Bugüne kadar öldürülmüş binlerce kadına vefa, şiddet gören kadınlara bir teminattı. Feshedilmiş olmasının şaşkınlığını yaşıyoruz. İstanbul Sözleşmesi’nin fesih sürecini yaşayarak siyasi mühendislik nasıl yapılır, onu da tecrübe etmiş olduk. Bazı siyasiler algı operasyonu konusunda uzman olan bazı akademisyenlerle işbirliği yaparak süreci başlattılar. Oluşturulan ekip, STK, il il dolaşarak İstanbul Sözleşmesi’nin aileyi yıktığını anlattılar. Bazı milletvekilleri ve parti başkanlarıyla görüşerek destek toplamışlardır. ‘Fe Eyne Tezhebün’ diyoruz, bu gidişat nereye? İstanbul Sözleşmesi kaldırılsa da kadına yönelik şiddetle ilgili kazanımlardan geri adım atılmamasını talep ediyoruz” dedi.

Balat'ın İstanbul Sözleşmesi'ni destekliyor olmasına sinirlenen AKP'li üyeler Balat'a tepki gösterdi. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği her karara gözü kapalı destek veren AKP'li üyeler ile Balat arasında geçen tartışma meclis tutanaklarına işleyecek kadar ilerledi. 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) verilerine göre 2008'de 80, 2009'da 109, 2010'da 180, 2011'de 121, 2012'de 210, 2013'te 237, 2014'te 294, 2015'te 303, 2016'da 328, 2017'de 409, 2018'de 440, 2019'da 474 olmak üzere giderek artan kadın cinayetlerini görmezden gelen ve hatta gerçeği çarpıtan AKP’li Çiğdem Erdoğan Atabek, “6284’ü hayata geçiren de AKP, kadınlara yönelik sıfır tolerans ilkesiyle politika üreten yine AKP. Biz, İstanbul Sözleşmesi’ni kendi iç hukukumuza dercettik 6284’le. Bizim kadın haklarında geriye gitmemiz mümkün değildir, şiddetle mücadele hususunda da geriye gitmemiz mümkün değildir. Bu anlamda özellikle ‘Bu gidişat nereye gidiyor’ diyen arkadaş dönsün, bir baksın lütfen, kadın haklarında neredeydik nerelere geldik” şeklinde konuştu.

Yandaş Denilecek Kadar AKP'liyim

Atabek'in tepkisine yanıt veren Balat, kendisinin yandaş denilecek kadar AKP'li olduğunu belirterek, “Çiğdem vekilimiz ‘Nereden nereye geldiğimize bir baksın’ dedi ya. Nereden nereye geldiğimizi benden daha iyi hiç kimse bilemez. Ben bir AKP seçmeniyim hatta ‘yandaş’ denebilecek kadar AKP'li biri olarak konuşuyorum. 2023 seçimlerini çok önemsediğim için burada bu eleştiriyi size getiriyorum ama görüyorum ki siz bizlerden daha öfkelisiniz yani öfke bize düşer, sakinlik size düşer. Vekillerimizi çok tepkisel buldum, bizi çağırdınız ama ‘Onu konuşamazsınız’ diyorsanız, ‘Bunu konuşamazsınız’ diyorsunuz.

Bir AKP seçmeni olarak İstanbul Sözleşmesi’ni eleştirdim diye sizin gözünüzde ne olmuş oldum, merak ediyorum, o kadar tepkisel. Hizaya çekildiğimiz intibası oluştu bende. Hacı Ahmet Bey’in konuşmamı eleştirmesi... Yani orada bile bir şiddet hissettim. Bir de aynı camianın kadınıyım; beni çok rahat orada ezdi. Yani hem de bir ilahiyat hocası” dedi. Balat'ın içinde bulunduğu topluluğun özelliklerini yeni kavraması dikkat çekti.