Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 22-09-2021 13:57   Güncelleme : 22-09-2021 13:57

AKP'li Cumhurbaşkanı BM Genel Kurulu'nda Yaptığı Konuşmada Uygur Türklerine Soykırım Uygulayan Çin'in Toprak Bütünlüğünün Derdine Düştü

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda konuştu.

AKP'li Cumhurbaşkanı BM Genel Kurulu'nda Yaptığı Konuşmada Uygur Türklerine Soykırım Uygulayan Çin'in Toprak Bütünlüğünün Derdine Düştü

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Çin'in toprak bütünlüğünü savundu.

Erdoğan konuşmasında "Çin'in toprak bütünlüğü perspektifinde Müslüman Uygur Türklerinin temel haklarının korunması hususunda daha çok çaba gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Erdoğan'ın Uygurların temel haklarının korunması konusunda "daha çok" çaba göstermeye çağırdığı Çin Komünist Partisi yönetimi, 21. yüz yılda dirilttiği toplama kampları ile soydaşlarımıza soykırım uyguluyor.

Uygur Soykırımı

Çin'in işgalci olarak bulunduğu Doğu Türkistan'da 2014'ten bu yana sürdürdüğü Uygur Soykırımı, Hollanda, İngiltere, Kanada, ABD gibi birçok ülke tarafından resmi olarak tanınıyor.

Uluslararası insan hakları örgütlerinin raporlarına göre 1 ile 3 milyon Uygur, Kazak, Kırgız ve Özbek Türkü toplama kamplarında tutuluyor ve bu kamplarda tutulan esirler sistematik olarak işkence, tecavüz ve köleleştirmeye tabi tutuluyor.

Bunun yanında Uygur Türklerini hedef alan sistematik soykırımı durdurmasına yönelik çağrılara "radikal İslamcı terörizmle mücadele ettikleri" iddiasıyla yanıt veren ÇKP, terör örgütü Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesi halinde kurulacak olan hükümeti tanıyacağını açıkladı. Bu durumda Çin, terör örgütü Taliban'ın kuracağı sözde hükümeti tanıyan ilk ülke olacak.