Ekonomi
Giriş Tarihi : 14-09-2021 18:38   Güncelleme : 14-09-2021 18:53

AKP'li Cumhurbaşkanı: Ekonomide Pozitif Yükseliş Var, Büyük ve Güçlü Türkiye Silueti Ufukta

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türkiye ekonomisinin ne kadar iyiye gittiğine yönelik iddialarını hız kesmeden sürdürüyor.

AKP'li Cumhurbaşkanı: Ekonomide Pozitif Yükseliş Var, Büyük ve Güçlü Türkiye Silueti Ufukta

Saray'da gerçekleştirilen "İşçilerle Buluşma" programında konuşma yapan AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "İnsanımızın hayat kalitesini ve gelirlerini yükselterek, refah seviyesi artırmak için mücadele ettik. 2023 hedeflerimizle Türkiye'yi her alanda olduğu gibi çalışanlarımızın gelir seviyesinde en üst sıralara çıkarmayı planladık. Son yıllarda ardı ardına yaşadığımız darbe, ekonomik saldırılar, salgın musibeti ve afetler sebebiyle biraz gecikmiş olsak da bu hedefimize sıkı sıkıya bağlıyız" dedi.

"Son dönemde sanayi üretiminde, ihracatta, istihdamda ve büyümede hızlı bir yükselişle salgın öncesi dönemin üzerine çıktık. Turizm başta olmak üzere hizmetler sektöründe hızlı bir toparlanma yaşanıyor. Göstergeler ekonomideki pozitif yükselişin artarak süreceğine işaret ediyor" diyen Erdoğan, "Tüm bu olumlu gelişmeler sayesinde hem işçilerimizin hem memurlarımızın toplu sözleşmelerinde oldukça tatminkar artışlar yapmaya özellikle kavuşma imkanı sağladık" diye konuştu.

İşçi, Memur ve Emekli Maaşlarında İyileştirme Yapıldı

"Geçtiğimiz ay imzalanan Kamu İşçileri Toplu Sözleşme İş Sözleşmesi'yle 700 bin kamu işçimizin ücretlerinde çok ciddi iyileştirmeler yaptık. Asgari ücret ile 4 bin lira arasında ücret alan işçilerimize seyyanen 500 TL zam yaptık. Tüm işçilerimizin ücretlerinde ortalama yüzde 25 artış gerçekleşti. Sosyal yardımlar ilave tediye ikramiyeleri gibi ödemelerle aylık giyinik ücret tutarı 9 bin lirayı aşmıştır. Memurlarımız maaşlarında yüzde 31'i geçen oranlarda artış yapıldı" diyen Erdoğan, emeklilerin maaşlarında da iyileştirme yapıldığını söyledi.

Ekonomide Pozitif Yükseliş Var

"Her kesimi gözeten uygulamalar geliştirdik, kapsamlı sosyal destek programlarımızla her vatandaşımızı koruyup kolladık. Bu ülkenin kazancından 84 milyonun tamamının faydalanmasını temin etmeyeceksek bunca gayret, mücadeleye, bunca kavgaya ne gerek var" diyen Erdoğan, "Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi haline getireceğiz derken işçisinden, memuruna esnafından emeklisine herkes için söylüyoruz. Büyük ve güçlü Türkiye silueti ufukta gözükmüştür" ifadelerini kullandı.