Haberler
Giriş Tarihi : 22-11-2020 13:16   Güncelleme : 22-11-2020 13:16

AKP'li Trabzon Büyükşehir Belediyesi 10 Milyon Liraya 63 Tane Araç Kiraladı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi 10 milyon lira ödeyerek 3 yıllığına bir kısmı lüks 63 tane araç kiraladı.

AKP'li Trabzon Büyükşehir Belediyesi 10 Milyon Liraya 63 Tane Araç Kiraladı

AKP'li Trabzon Büyükşehir Belediyesi Başkanı Murat Zorluoğlu, 3 yıllığına 10 milyon 495 bin 980 lira ödeyerek 63 araç kiraladı. 31 Mart seçimlerinden sonra göreve gelen Zorluoğlu'nun yaptığı ilk meclis toplantısında, belediyede bulunan kiralık araç sayısının çok fazla olduğunu belirterek “Tasarruf şart” demesinin üzerinden 1 yıl geçmeden böyle bir harcama yapması gelen tepkileri artırdı.

AKP'li belediyenin kiralanacak araçlar için aradığı kriterler de dikkat çekti. Buna göre kiralanan araçların hepsinin 2019 ve üzeri model olması istendi. 9 adet araçta ABS, klimalı ve en az 1598 cc motor kapasiteli, en az 115 hp, otomatik 7 vites, geri görüş kameralı, Bluetooth'lu ve sedan olması talep edildi. Araçlarının 25'inin gri renkli, 5'ünün beyaz renkli olması gerektiği belirtilerek aynı özellikler sıralandı. Geriye kalan 24 aracın ise 4X4 arazi aracı olması istenerek, “En fazla 1000 km., 1450-1600 cc motor kapasiteli, en az 110 hp gücünde, manuel 6 vites, 4X4, klimalı olacak, araçlarda ABS ve park sensörü olacaktır. Ayrıca bu araçlar cep telefonu kullanımından etkilenmeyecek ve kablosuz telefon ile görüşmeye imkân verecektir. Araçların tamamı kauçuk paspaslı ve cam filmli olacaktır. Araçlar beyaz renkli olacaktır. Bu gruptaki araçlardan 1 tanesi ise 2018 model ve üzeri, en fazla 20 bin km., en az 235 hp motor gücünde, 4X4 tahrikli otomatik 8 vites, klimalı, araçlarda ABS ve park sensörü olacaktır” kıstasları yer aldı.

CHP'li Meclis Üyesi Mansur Yavaş'ı Örnek Gösterdi

Ortahisar Belediyesi’nin CHP'li Meclis Üyesi Oktay Söğüt, yapılan bu harcamaya tepki göstererek Mansur Yavaş'ı örnek gösterdi. Söğüt, "Bu yılın başında 3 yıllığına kiralanan 63 adet araca 10 milyon ödenecek olması bir yana, bazı araçlar için kauçuk paspaslı, film cam, kablosuz telefon ile görüşme imkânı veren, otomatik vites, geri görüş kamerası gibi özellikler aranması, tasarrufun Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Zorluoğlu için Arapça kökenli bir söz olması dışında hiçbir anlam ifade etmediği ortadadır. "Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin bu araç kiralaması tasarruf kelimesini sözde bırakırken, Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki lüks araçları ihale yoluyla satmaya devam ederek, hem sözde hem de özde tasarruf yapmaya devam ediyor" diyerek tepkisini ortaya koydu. AKP'li başkana göreve ilk geldiğinde söylediği sözleri de hatırlatan CHP Meclis Üyesi, "Başkan Murat Zorluoğlu'nun, göreve geldikten sonra yapılan ilk meclis toplantısında belediyede kiralık araç sayısının çok fazla olduğunu belirterek 'tasarruf şart' demişti. Gel gör ki, bu yılın başında yapılan araç kiralamaları ile tasarruf şart sözü büyük bir çelişki ve tezat oluşturdu" ifadelerini kullandı.