Haberler
Giriş Tarihi : 04-06-2021 11:40   Güncelleme : 04-06-2021 11:40

AKP'li Üyeler, Atatürk'e Hakaret Bildirisine Destek Veren MHP'li Üyelere Sinirlenip Salonu Terk Etti

Atatürk'e hakaret eden kişilerle ilgili bildiri sunan Millet İttifakı üyelerine destek veren MHP'li üyeler AKP'li üyeleri kızdırdı.

AKP'li Üyeler, Atatürk'e Hakaret Bildirisine Destek Veren MHP'li Üyelere Sinirlenip Salonu Terk Etti

Ayasofya imamının Atatürk'e hakaret etmesini kınayan bildiri sunan Millet İttifakı üyelerine cevap veren AKP İlçe Başkanı Hüsnü Ersoy, Atatürk’e yönelik saldırıları münferit bir olay olarak değerlendirirken, AKP’li Meclis Üyesi Abdurrahman Kırgız da imamın kullandığı ifadelerin ayet olduğunu söyledi.

Atatürk’e yönelik saldırıları kınama bildirisi sunan Millet İttifakı üyeleri MHP'li üyelerden destek aldı. MHP'li üyelerin Millet İttifakı üyelerinin okuduğu bildiriyi ayakta alkışlaması AKP'li üyeleri kızdırdı. MHP'nin bildiriye destek verdiğini gören AKP'li üyeler Bilecik Bozüyük Belediye Meclisi salonunu terk etti.

Atatürk'e Saldıranlara Hukuki Olarak Gerekenler Yapılsın

Meclis toplantısı sonrasında gündem dışı söz alan CHP Grup Sözcüsü Mahmut Fındık, Millet İttifakı olarak hazırladıkları bildiriyi okuyarak destek istedi. 

Bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Kurtuluş Savaşımızın başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihi ve kurucu şahsiyetine yönelik özellikle son dönemde artan saldırıları üzüntü, öfke ve milli birliğimiz açısından endişeyle takip ediyoruz.

Bu kapsamda, 28 Mayıs 2021 Cuma günü Ayasofya Camii’nde düzenlenen, devlet erkânının da bulunduğu bir programda, İmam Mustafa Demirkan’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ü kastederek kullandığı ifadeleri şiddetle kınıyoruz.

Bu zihniyete ve onun savunucularına şunu hatırlatmak isteriz: Ayasofya’nın bulunduğu İstanbul’u 6 Ekim 1923’te düşman işgalinden kurtaran da, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kuran da, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’tür.

Tarihimizde İstanbul işgal altındayken, milli mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal ve arkadaşlarına ‘katli vaciptir’ diye fetva veren işbirlikçi Dürrizade’ler çıkmışsa da bu zihniyetin karşısında duran, “Her kim ki Mustafa Kemal ve Kuva-yi Milliye aleyhine fetva verip, düşmanlık yapar bilin ki, onların damarlarında kâfir kanı akar” diyen Sütçü İmam’lar vardır.

Atatürk’e yönelik bu saldırıları gerçekleştirerek kendi tarihlerine ihanet edenler, ulusal değerlerimizi hedef almaktadır. Bu mesnetsiz saldırılardan en büyük zararı inancımızı görmektedir.

Bozüyük Belediyesi CHP, İYİ Parti, MHP Meclis Üyeleri olarak Atatürk’e yönelik bu saldırıları bir kez daha kınıyor, ortak tarihimize ve değerlerimize karşı ihanet içinde olan bu zihniyetin temsilcilerine karşı hukuki olarak gerekenin yapılmasını talep ediyoruz."