Haberler
Giriş Tarihi : 08-04-2021 00:54   Güncelleme : 08-04-2021 01:14

AKP'li Vekil, Bilinçaltını Dışa Vurdu: Bağırta Bağırta Aldık, Kanırta Kanırta Alacağız

AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Güvenlik Soruşturması Kanun Tasarısı'na ilişkin Mecliste yapılan görüşmelerde konuştu: Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesini aldık, kanırta kanırta Büyükşehiri alacağız.

AKP'li Vekil, Bilinçaltını Dışa Vurdu: Bağırta Bağırta Aldık, Kanırta Kanırta Alacağız

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sırasında muhalefet kanadından yükselen "AKP sahada yok" sözleri sebebiyle TBMM Genel Kurulunda tartışma yaşandı.

AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, HDP Milletvekili Rıdvan Turan’ın sözlerine yanıt verirken “Biz hem merkez ilçelerdeyiz hem de diğer ilçelerimizde mahalle mahalle, sokak sokak, karış karış dolaşıp vatandaşa dokunuyor, derdini dinliyoruz. Siz Mezitli'den öteye, batıya geçebildiniz mi bugüne kadar?” dedi.

Bir hafta önce Kiremithane Mahallesi’nde cumartesi pazarını ziyaret ettiğini söyleyen Yılmaz, “Size oy veren seçmen diyor ki: Oy verdik, bir daha göremedik. Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi'ni aldık, kanırta kanırta da köşe başlarını tuttuğunuz Büyükşehiri de alacağız. Çırpınışlarınız boşuna, vatandaş gerçek yüzünüzü gördü artık” diye seslendi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Yılmaz’ın “bağırta bağırta, kanırta kanırta” sözlerine dikkat çekerek “Bir milletvekilinin, bir kadın siyasetçinin bu cümleyi kullanmasından fevkalade üzgün ve rahatsızım” dedi. Özel tepkisini şöyle sürdürdü:

“Mersin Büyükşehir Belediyesini biz aldık, rıza üreterek aldık. Sözümüzü söyledik ve bunun karşılığında Mersinliler o 'millî irade' dediğiniz ve size verildiğinde baş tacı, başkasına verildiğinde alaşağı yapmaya da çekinmediğiniz millî irade, Mersin'de bu şeklide tecelli etti. Siz belediyelerinizde birilerine köşebaşı tutturuyorsanız o sizin değerlendirmeniz. Sayıştay denetimine tâbiyiz, İçişleri Bakanlığının müfettişleri ortada. Bildiğiniz bir şey varsa, Bakan Yardımcısı vasıtasıyla ya da Teftiş Kurulu vasıtasıyla konuşursunuz. Mersin'in Büyükşehir Belediyesini, Başkanını suçlayamazsınız. Oradaki devlet memurlarını, bürokratları töhmet altında bırakamazsınız. Köşe başı tutma gibi bir siyasî partiye ve bizim partimize böyle bir iftirada bulunamazsınız. Hele hele Büyükşehir Belediyesini almak için oy isteyeceksiniz; vatandaş sandığa gidecek.”

Ardından AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’ya seslenen Özel, “Sayın Grup Başkanım, nasıl kanırta kanırta alınacakmış, siz bundan ne anladınız? Sayın Bostancı, bir kadın milletvekili, mevkidaşımız, kanırta kanırta belediye başkanlığı almanın andını içiyor burada, herhâlde bu konuya sizin bir açıklama getirmeniz lazım” dedi.

Bunun üzerine söz alan Bostancı, “Biz AK Parti kurulduğundan beri millet iradesini en üst değer olarak gördük. Her kim, hangi partiden olursa olsun, halkın reyiyle ve rızasıyla bir yere geldiyse başımızın üstünde yeri vardır. Mersin'deki seçime de böyle bakarız. Bundan sonraki seçimler için de rekabetçi bir şekilde sahada olmak isteriz. Sayın milletvekilimizin ifade ettiği de bu husustur” dedi.

Bostancı’nın konuşmasının ardından tekrar söz alan Özel, Türk Dil Kurumu sözlüğüne baktığını, "kanırta kanırta" ifadesinin "zorla ve zorlayarak" anlamına geldiğini söyleyerek “Bunun neresi rıza üretmek? Habermas'a göre rıza üretmekle ilgili sizin öğütlerinizi dinlerken bir milletvekilinin bizim yönetimimizdeki belediyeyi bir dahaki seçimde zorla, zorlayarak, zorbalıkla alacağını söylemesine nasıl ses çıkarmıyoruz?” diye sordu.