Haberler
Giriş Tarihi : 20-03-2021 13:13   Güncelleme : 20-03-2021 13:13

AKPM Türk Grubu CHP ve İYİ Partili Üyeler Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden Ayrılması Üzerine Açıklama Yaptı

AKPM Türk Grubu CHP ve İYİ Partili üyeler tarafından İstanbul Sözleşmesi kararına yönelik açıklama yapıldı.

AKPM Türk Grubu CHP ve İYİ Partili Üyeler Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden Ayrılması Üzerine Açıklama Yaptı

Türkiye'nin öncülüğünde imzaya açılan İstanbul Sözleşmesi'nin dün gece Cumhurbaşkanı kararıyla feshedilmesinin ardından CHP ve İYİ Partili üyeler tarafından açıklama yapıldı.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Grubu Başkanı Ahmet Yıldız'a atfedilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Dün gece bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle ülkemizin İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiğini öğrendik. Kadına karşı şiddetin önlenmesinde çok önemli bir adım olan bu Sözleşmenin bir gece yarısı Anayasaya ve yerleşik uygulamalara aykırı şekilde yürürlükten kaldırılması kabul edilemez. Ayrıca Anayasa, kişi hakları ve temel haklara ilişkin düzenlemelerin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle yapılamayacağını kayıt altına almaktadır. Ama hepsinin ötesinde Sözleşmenin öngördüğü hakları ve tedbirleri yurttaşlarımız Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin vatandaşlarından daha az hak etmiyorlar. 
 

Sayın Yıldız,
Avrupa Konseyi kapsamında katıldığınız toplantılarda Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmasının yanlış olacağını ve Türkiye’nin Sözleşmede kalacağını birçok defa belirttiniz. Bizler de sizi bu görüşleriniz nedeniyle takdir ettik. Bugün gelinen aşamada Delegasyon Başkanlığı görevinden ayrılmanızın uygun olacağını düşünüyoruz. Aksi halde hem Delegasyon üyelerini hem de yabancı muhataplarımızı yanıltmış bir politikacı konumunda bulunacaksınız. 
Türkiye’nin insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü alanlarında yaşadığı büyük gerileme karşısında Milletvekilleri olarak suskun kalamayız. İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı bu demokratik gerilemeden bağımsız değildir. Türkiye’yi evrensel değerlerden koparma girişiminin bir ileri adımıdır. Bu girişimlere karşı bütün gücümüzle mücadele edeceğimizi belirtir, saygılar sunarız.