Haberler
Giriş Tarihi : 16-10-2020 22:14   Güncelleme : 16-10-2020 22:14

Akşener: AYM Üyesi Engin Yıldırım İstifa Etmeli

İYİ Parti lideri Akşener, AYM üyesi Engin Yıldırım'ın istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Akşener: AYM Üyesi Engin Yıldırım İstifa Etmeli

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 'Işıklar yanıyor' notuyla AYM binasının fotoğrafını paylaşan AYM Üyesi Engin Yıldırım'ın istifa etmesi gerektiğini ifade etti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Habertürk TV’de Türkiye’nin Nabzı Özel programına konuk oldu. 

Anayasa Mahkemesi (AYM) üyesi Engin Yıldırım’ın ‘Işıklar yanıyor’ paylaşımı hakkında konuşan Akşener, bu tweet için ‘Darbe iması hissettiniz mi?’ sorusuna, “Valla bilmiyorum. Yalnız bu ilgili arkadaşın şu anda attığı o tweetin üstüne heralde 1 milyon dolar para verseler o kadar faydası dokunmazdı AK Parti açısından. Şuur altını harekete geçirecek bir tweet oldu” yanıtını verdi.

Akşener, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı. 

"Anayasa Mahkemesi üyelerinin hepsi dahil olmak üzere, ama son zamanda bürokratın, özellikle hakim ve savcıların sosyal medya üzerinden siyasilere yönelik tavır koymalarını doğru bulmadığımı ifade etmek isterim. Çünkü o zaman tutun ki bir mahkemelik durumunuz oldu, gittiniz o beyefendinin karşısına, ihsası rey etmiş durumda olurlar ki bunu çok zararlı buluyorum. Anayasa Mahkemesi ile ilgili bir tartışma başlamıştı. Bu ilgili arkadaşın ‘ışık’ tweeti ile başka bir yere evrildi. O da başka bir tartışmayı farklı bir biçimde perdelemiş olmakla birlikte, sayın Soylu ve sayın Bahçeli’nin başlattıkları o tartışmayı ben Türkiye açısından çok manidar buluyorum, doğru bulmuyorum. Türkiye uzun bir zamandır kurumlarını tahrip ederek, saygınlığını yerle bir ederek bir bakış açısıyla yönetiliyor. Bunu doğru bulmuyorum."

“AYM Mahkemesi üyesi Engin Yıldırım istifa mı etmeli, bir disiplin soruşturması mı başlatılmalı”  sorusuna ise Akşener;

"Bence istifa etmeli. Kişisel görüşüm. Hiç yoktan zaten Anayasa Mahkemesi’ne ok atıldığı bir dönemde… Barolargündeme geldi, barolar parçalandı. Şimdi Anayasa Mahkemesi üzerinden bir tartışma başladı. O tartışmayı haklı noktaya getirecek bir davranış biçiminin doğru olmadığını düşünüyorum. Kaldı ki bugünkü Anayasa Mahkemesi’nin üyelerinin içinde bir kişi eski, geri kalan tamamı bu iktidar zamanında tayin edilmiş, atanmış insanlardan oluşuyor." yanıtını verdi.

Akşener konuşmasına şöyle devam etti:

"AYM’nin verdiği kararları beğenmeyebilirsiniz. Ama AYM’nin kararlarını mutlaka uygularsınız. Öyle bir keşmekeş ki Enis Berberoğlu’nun özelinde tartışılmakla birlikte esasında bir hukuk ve adalet krizi yaşıyoruz.  Anayasa Mahkemesi bireysel olarak sizlerin, hepimizin güç karşısında haksızlığa uğradığımız takdirde haklarımızı korumak üzere en üst mahkeme. Bu felsefesini değiştirmeye kalktığında olamaz. Geçmişte Anayasa Mahkemesi’nin vesayetçilerin yanında yer aldığını da biliyoruz. Ama zaman içerisinde her taraf bir ders aldı ve bir noktaya doğru gidildi. Partili Cumhurbaşkanlığı ile kurumların birer birer yıkıldığını görüyoruz. O kurumları eksiği varsa düzeltmek, hukuki manada tahkim etmek, bağımsızlığını kazandırmanın dışında atılacak her adımın doğru olmadığını düşünüyorum. AYM’nin hepimizi koruyan bu vasfının sürdürülmesi lazım."