Haberler
Giriş Tarihi : 30-09-2021 10:06   Güncelleme : 30-09-2021 10:06

Akşener: Demokrasinin Önünü Açtık

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in "Cumhurbaşkanlığına aday değilim, Başbakanlığa talibim" açıklamasını İYİ Parti Başkanlık Divanı'nda değerlendirdiği bildirildi.

Akşener: Demokrasinin Önünü Açtık

Akşener'in "Cumhurbaşkanlığına aday değilim, Başbakanlığa talibim" açıklamasını İYİ Parti Başkanlık Divanı'nda değerlendirdiğini belirten Korkusuz yazarı Ahmet Takan, Akşener'in "Demokrasinin önünü açtık. Türkiye içinde bulunduğu sıkışıklıktan çıksın istedik. Türkiye’de, etnisite, din ve tarikatlar üzerinden siyaset yapılmasını istemiyoruz. Türkiye’yi ağır sorunlarından kurtarmalıyız. Tayyip Erdoğan’ı dövecek bir Cumhurbaşkanı adayı arayışı içinde değiliz. Gerilimi arttıracak yeni bir AKP ucube sistemi, dönemi yaşansın istemiyoruz. Bunun peşinde değiliz. Tayyip Erdoğan düşmanlığımız yok. Ülkede, AKP ne yapmışsa tekrar onu yapacak bir dönem isteniyor havası oluştu. Bu beni ürküttü. Biz yeni bir AKP dönemi yaşansın istemiyoruz. AKP sonrası dönemde ne yapılacaksa hukuk kuralları içinde yapılır" dediğini belirtti.

Akşener'in söz konusu açıklamasının Türkiye için yaptıkları fedakârlıkların bir halkası olduğunu belirttiği aktaran Takan yazısında şu ifadeleri kullandı: 

"Cevabını en merak ettiğiniz soruya gelelim; Herhangi bir cumhurbaşkanı adayı ismi konuşuldu mu?

İYİ Parti kurmayları, ağız birliği etmişçesine, 'Toplantıda isimler konusu konuşulmadı, hiç gündeme gelmedi. Zaten yeri ve zamanı da değil. İsimler üzerinde tartışma yapılmasını istemiyoruz' diyor.

Sadece liderin konuştuğu ve daha sonra karar defterinin boş sayfasına imzaların atıldığı 30 dakikalık bir toplantı olmadığı için İYİ Parti başkanlık divanında oldukça uzun değerlendirmeler yapıldı. Sonunda, genel merkezin ortak  havasını şöyle özetleyebilirim;

  • İYİ Parti’nin projesi, Başbakanlığa vurgu yapan farklı bir proje.
  • Türkiye’yi ayağa kaldıracak, ekmeği büyütecek konuların tartışılmasını istiyoruz.
  • Ucube sistem Türkiye’ye zarar veriyor. Kesinlikle kurtulmamız gerekiyor. Onun yolu Başbakanlık sistemi ve biz onu istiyoruz. Arka kapılarda görev dağılımı kesinlikle yok. Birinci parti olma hedefini önümüze koyduk. Başbakan olmak için, birinci parti olmak için bütün yoğunluğumuzu oraya vereceğiz. Parlamenter sistemi getireceğiz.
  • Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda, Tayyip Erdoğan ile saç saça, baş başa kavga edecek bir ismin arayışında değiliz. Demokrasi ve hukuka sıkı sıkıya bağlı, devleti tam manası ve layıkıyla temsil edeceğine inandığımız bir isim olacak.
  • Önümüzdeki dönem Cumhurbaşkanlığı yarışı olmayacak Başbakanlık yarışı olacak. Sistem yarışı olacak.
  • Tayyip Erdoğan ne yaptıysa  bizde onların aynısını yapacağız arayışı içinde değiliz. Türkiye’yi kucaklayacak bir Cumhurbaşkanı arıyoruz.
  • Türkiye’ye yeni bir kadro ve siyaset anlayışı getirdik. İktidarda, koalisyonlar yapılıyordu. Biz, muhalefette, benzemezler arasında siyaset üretiyoruz.
  • Sistemi tartışıyoruz. Ülkede geçim olsun istiyoruz. Türkiye hak ettiği ve layık olduğu medeni yere gelsin istiyoruz. Demokrasi ve hukukun üstünlüğünü benimsemiş bir yönetim anlayışının peşindeyiz.
  • HDP’nin açıklamalarını, siyasetini beğenmiyor eleştiriyoruz. İşbirliği yapmayız, bir araya kesinlikle gelmeyiz. HDP’nin ayrı olarak seçime gitmesini memnuniyetle karşılıyoruz.
  • Türkiye ucube rejimi tartışıyor, devlet çöküyor, 'Kürt sorunu' başlığı altında tartışma doğru değil."