Haberler
Giriş Tarihi : 23-12-2020 16:28   Güncelleme : 23-12-2020 16:28

Alaattin Çakıcı: Dürzü Kelimesini Mezhep Anlamında Kullandım

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu tehdit eden Alaattin Çakıcı’nın, ifadesinde, "Dürzü ifadesini İsmailiye mezhebinin alt kolu anlamında kullandım" dediği öğrenildi.

Alaattin Çakıcı: Dürzü Kelimesini Mezhep Anlamında Kullandım

Alaattin Çakıcı'nın Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği ifadede Kılıçdaroğlu için kullandığı "dürzü" ifadesini aslında "İsmailiye mezhebinin bir alt kolu" anlamında kullandığını iddia etti. Çakıcı, ifadesinde, "Dürzü kelimesinin anlamı, İsmailiye mezhebinin bir alt kolu olan, Cebel dağında yaşayan, Halep bölgesinde yaşayan İslamiyet'in farklı bir kolu olan, yani sosyal hayattaki inanıştaki genişlik kavramıdır dürzü. Evet doğrudur, halk dilinde dürzüyü farklı anlama çekebiliyorlar" dedi.

"Bakla kazığıyla seni tanıştıracağım" şeklindeki tehdidini savunan Alaattin Çakıcı bu kez şu ifadeleri kullandı:

Tehdit değil, ikaz mahiyetiyle, "Bu hakaretlerine devam edersen seni bakla odunuyla tanıştıracağım" cümlesini kullandım. Ama amacım, "seni devlete şikayet ederim" demekti. Devletin yasalarıyla karşılaştırmaktır. Yani çok sert odun cümlesini kullandım. Adalet anlamında kullandım. Sert odun kırılmaz. Bu anlamda söyledim.

CHP'nin ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, Cumhuriyet'e verdiği demeçte, Çakıcı'nın ifade verirken geri adım attığını ifade ederek "Kesin ve ağır bir ceza almasını sağlayacağız" dedi.