Haberler
Giriş Tarihi : 20-02-2021 17:48   Güncelleme : 20-02-2021 17:48

Aleksey Navalny'nin Hapis Cezasına İtirazı Reddedildi

Almanya'dan Rusya'ya dönüşü sonrası Moskova'da yargılanan muhalif lider Aleksey Navalny'nin yaklaşık 3 yıl hapis cezasına yaptığı itiraz reddedildi.

Aleksey Navalny'nin Hapis Cezasına İtirazı Reddedildi

Moskova'daki bölge mahkemesi, Navalny'nin talebini geri çevirirken, ilk hapis cezasını altı hafta kısalttı. Navalny, bu ayın başlarında denetimli serbestlik şartlarını ihlal ettiği için iki yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ceza, Navalny'nin 2014 yılında zimmete para geçirme mahkumiyetinden kaynaklanıyor. Rus muhalif, Babushkinsky Bölge Mahkemesi'nden cezayı bozmasını ve serbest bırakılmasını istedi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), geçtiğimiz hafta, hapis cezasına çarptırılan Navalny’nin serbest bırakılması çağrısı yapmıştı. Kremlin ise AİHM'in kararının yasa dışı olduğunu savunuyor.

Navalny’nin tutuklanması sonrası Rusya genelinde yapılan protestolarda, çoğu para cezasına çarptırılan veya yedi ila 15 gün arasında hapis cezası alan yaklaşık 11 bin kişi gözaltına alınmıştı. AİHM’den yapılan açıklamada, 20 Ocak'ta serbest bırakılması için mahkemeye talepte bulunan Navalny’ın, 3 Şubat'ta da mahkemeye Rusya'nın aldığı önlemlerin hayatı ve sağlığı için yeterli güvence sağlamadığını belirttiği aktarıldı. Açıklamada, mahkemenin Rusya'dan Navalny’nin derhal serbest bırakılmasını istediğine işaret edildi.

Mahkemenin 16 Şubat'ta AİHM İçtüzüğünün 39'uncu maddesi uyarınca Navalny'nin derhal serbest bırakılması için Rusya'ya geçici tedbir aldığını bildirmeye karar verdiği vurgulandı, AİHM'nin Navalny'nin hayatının riskinin kapsamı ve niteliğini dikkate aldığı kaydedildi.

Rusya Adalet Bakanı Konstantin Chuychenko AİHM'in "Rus mahkeme sisteminin işleyişine eşi görülmemiş derecede müdahale ettiğini" belirterek Rus hukukunda hiçbir temeli olmadığı için talebin yerine getirilmesinin imkansız olduğunu söyledi.