Haberler
Giriş Tarihi : 06-09-2021 10:35   Güncelleme : 06-09-2021 10:35

Alev Alatlı: 'Açlık Var' Diyenler İnandırıcı Gelmiyor

Yancı yazar Alev Alatlı, 'Türkiye'de açlık var' diyenlerin inandırıcı olmadığını, ülkede açlıktan ölen kimsenin olamayacağını söyledi.

Alev Alatlı: 'Açlık Var' Diyenler İnandırıcı Gelmiyor

AKP'ye yakınlığıyla bilinen yazar Alev Alatlı, Türkiye'nin bugünkü koşullarında açlığın mümkün olamayacağını ve ülkede komşusu açken tok yatan biri olmayacağı için açlıktan kimsenin ölmeyeceğini öne sürdü. Türkiye'nin geçmişte çok kötü dönemlerden geçtiğini ancak ekonomik dönüşümle bugün her şeyin çok daha iyi olduğunu savunan Alatlı, ''O yoksul Türkiye'den bugünlere geldik, çok şükür. Hızlı bir ekonomik dönüşüm yaşadık. O kadar hızlı olması da beni korkutuyor. Talepler arttı, kıymet bilinmiyor. Zenginlik ve fakirlik hep vardı ama zenginle fakir arasındaki uçurum bu kadar derin değildi. Zenginler varlıklarını teşhir etmezlerdi. Örneğin, biz dışarıda ekmek bile yemezdik, insanların canı ister diye. Şimdi sergiliyorlar zenginliklerini. Bir de tabii koşullar da eskisi gibi değil. Türkiye'nin karnı doydu. Tokuz, çok şükür” dedi.

Alatlı, Türkiye'de açlığın değil açgözlülüğün olduğunu söylediği konuşmasında, ''Çok şükür, bugün artık açlıktan ziyade açgözlülük var. Açlık görecelidir, mutlak açlık, alınması gereken günlük besinden mahrum olmaktır. Ben gerçek açlığın ne demek olduğunu bizzat yaşadım, gördüm. O yüzden, siyasi bir söylem olarak açlık Türkiye'nin bugünkü koşullarında inandırıcı gelmiyor. Bir de, bizler komşumuz açken tok uyuyamayan insanlarız. Bizde acından ölen kimse olmaz” ifadelerine yer verdi.