Haberler
Giriş Tarihi : 06-09-2021 17:01   Güncelleme : 06-09-2021 22:36

Ali Erbaş Laikliğe Savaş Açtı: 'İnanç Sokakta Olmasın, İnsanla Allah Arasında Olsun, Evine, Ticaretine, Siyasetine, Adaletine, Yargısına Yansımasın' İstiyorlar

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılmasına gelen eleştirilere cevap verdi.

Ali Erbaş Laikliğe Savaş Açtı: 'İnanç Sokakta Olmasın, İnsanla Allah Arasında Olsun, Evine, Ticaretine, Siyasetine, Adaletine, Yargısına Yansımasın' İstiyorlar

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Yargıtay'ın yeni hizmet binasının ve 2021-2022 Adli Yıl Açılış Töreni'ni bizzat gerçekleştirmiş, yanında hazır bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın ettiği dua ile açılış yapılmıştı.

İmam Hatipliler Derneği (ÖNDER) tarafından gerçekleştirilen 18. İmam Hatipliler Kurultayı'nda konuşma yapan Ali Erbaş, "Dünyamız savaşlar, salgınlar, yoksulluk, terör gibi devasa sorunların kuşatması altında tarihin en zor dönemlerini yaşamakta. Maalesef İslam dünyasında dinin doğru anlaşılmamasını da kabul etmek zorundayız. Bunun pek çok sebebi var. İslam’ın küresel müdahalelere maruz kaldığını, herkesin yaşama hakkını hak olarak ilan eden İslam’ın muazzez yapısının, terör örgütlerince istismar edildiğini görüyoruz" diye konuştu.

Ali Erbaş adli yıl açılışına katılması ve açılışta dua etmesine gelen eleştirilere ise "Önderler olarak boş alan bırakmamamız lazım. Adaletsiz İslam olur mu? 'İnanç, sokakta olmasın insanın içinde olsun, insanla Allah arasında olsun, evine, ticaretine, siyasetine, adaletine, yargısına yansımasın.' Görüyorsunuz ortalığı ayağa kaldırıyorlar. İnançtan ayıklansın istiyorlar oraları adeta" ifadelerini kullandı.