Haberler
Giriş Tarihi : 21-09-2020 21:04   Güncelleme : 21-09-2020 21:04

Alman Havayolu Devi Lufthansa Binlerce Çalışanın İşine Son Verecek

Alman havayolu şirketi Lufthansa, 22 binden fazla çalışanın işine son verileceğini ve filonun küçültüleceğini açıkladı.

Alman Havayolu Devi Lufthansa Binlerce Çalışanın İşine Son Verecek

Alman hava yolu şirketi Lufthansa, yaptığı açıklamada Çin virüsü dolayısıyla hava trafiği yoğunluğunun fazlasıyla düşmesi ve rezervasyon taleplerinin beklenenden az olması sebebiyle daha önce açıklanan 22 binden sayısından daha fazla çalışanın işine son verileceğini ve filodaki uçak sayısının düşürüleceğini açıkladı. 

Şirketin yeniden yapılandırma programı kapsamında üçüncü pakete karar verildiği bildirilen açıklamada, bu yılın dördüncü çeyreğinde kapasite kullanım beklentisinin yüzde 50'den yüzde 20-30 aralığına düşürüleceği, şirketin filosundaki bazı uçak modellerinin kalıcı olarak hizmet dışı bırakılacağı kaydedildi.

Şirketin daha önce yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hava ulaşımı sektöründe oluşturduğu talep daralması nedeniyle 22 bin çalışanını işten çıkarmaya karar verdiği hatırlatılan açıklamada, bu sayının, yeniden yapılandırma programında alınan kararlar neticesinde daha fazla olacağı belirtildi.

Açıklamada, Alman şirketin, 2020-2021 kış döneminde aylık nakit kaybını 500 milyon avrodan yaklaşık 400 milyon avroya indirmeyi, 2021'in ilk çeyreğinde yönetim pozisyonlarını yüzde 20 azaltmayı ve Almanya'daki idari ofis alanlarında yüzde 30 daralma hedeflediği kaydedildi.

Lufthansa, Kovid-19 salgını nedeniyle neredeyse iflas etme noktasına gelmişti. Alman hükümeti, 9 milyar avroluk kurtarma paketi sağlayarak şirketi iflastan kurtarmıştı.