Haberler
Giriş Tarihi : 09-10-2021 00:31   Güncelleme : 09-10-2021 00:44

Almanya Başbakanı Merkel Türkiye'ye Veda Ziyareti Gerçekleştirecek

Siyaseti bırakmaya hazırlanan Almanya Başbakanı Angela Merkel, 16 Ekim'de İstanbul'u ziyaret ederek AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşecek.

Almanya Başbakanı Merkel Türkiye'ye Veda Ziyareti Gerçekleştirecek

16 yıllık iktidarının ardından siyaseti bırakmaya hazırlanan Almanya Başbakanı Angela Merkel, 16 Ekim'de İstanbul'a bir ziyaret gerçekleştirerek partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile son kez görüşecek ve görüşmenin ardından Türkiye'ye veda edecek.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Merkel'in planlanan veda ziyareti 16 Ekim Cumartesi günü İstanbul'da yapılacak. Merkel'in programının en önemli ayağını Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacağı görüşme oluşturacak.

26 Eylül seçimlerinin akabinde hükümetin kurulmasına kadar başbakan olarak görevini sürdüren Merkel'in Erdoğan ile yapacağı görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Türkiye-AB süreci ile Afganistan, Suriye ve Libya gibi bölgesel konuların da masaya yatırılması bekleniyor. Fakat Almanya Başbakanı'nın ziyareti sırasında vereceği mesajlarla sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan'a değil Türkiye ve Türk halkına da veda etmeyi öngördüğü belirtiliyor.

Bir süredir veda ziyaretleri gerçekleştiren Merkel, daha önce ABD ve Rusya'ya giderek devlet başkanları Joe Biden ve Vladimir Putin ile görüşmüş, birlikte çalıştığı Avrupalı liderler başta olmak üzere önemli bölge ülkelerine de veda ziyaretleri gerçekleştirmişti. En son Roma'da Başbakan Mario Draghi ile vedalaşan Merkel, Papa Francis'e de ayrıca bir ziyaret gerçekleştirdi.