Haberler
Giriş Tarihi : 04-03-2021 22:33   Güncelleme : 04-03-2021 22:33

Almanya Başbakanı Merkel, Wirecard Soruşturmasında İfade Verecek

Almanya Basbakanı Şansölye Merkel,  Almanya'nın en büyük finans skandalı olarak kayıtlara geçen Wirecard skandalına ilişkin, tanık sıfatıyla Federal Meclisteki komisyona ifade verecek.  

Almanya Başbakanı Merkel, Wirecard Soruşturmasında İfade Verecek

Wirecard soruşturması kapsamında Başbakan Merkel'den önce Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz ve Ekonomi Bakanı Peter Altmeier'ın da ifade vereceği öğrenildi. 

Altmeier'ın 20 Nisan'da ifade vermesi beklenirken, 22 Nisan'da ifade verecek olan Scholz'un ifadesinden 1 gün sonra ise Merkel ifade verecek.

Wirecard Skandalı Nedir?

Almanya’da finans sektöründe geleceği en parlak şirket olarak görülen Wirecard, 2019 yılında yaşanılan yolsuzluk neticesinde 1.9 milyar eurodan daha fazla paranın kaybolması üzerine ortaya çıkmış ve 2020 yılında şirket iflasını istemişti. Savcı, Wirecard'da gerçekleştirilen dolandırıcılığın sistematik olduğunu varsayarak soruşturma başlatmıştı.

Kasım 2020'de Münih bölge mahkemesinde görülen iflas davasında, Wirecard AG'nin iflas yöneticisi Michael Jaffe'nin şirketin alacaklıları ile Münih'te yaptığı toplantıda, alacaklıların şirkete karşı 12,5 milyar avro talepte bulunduğu bildirmişti.

1999’da kurulan şirketin hissedarları arasında The Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Societe Generale S.A, Bank of America Corporation ve Citigroup bulunuyor.