Haberler
Giriş Tarihi : 02-01-2021 21:39   Güncelleme : 02-01-2021 21:50

Almanya'da Doktorlar Tam Kapanmanın Uzatılmasını Talep Ediyor

Almanya'da doktorlar 10 Ocak 2021'e kadar geçerli olması kararlaştırılan tam kapanmanın uzatılmasını istiyor.

Almanya'da Doktorlar Tam Kapanmanın Uzatılmasını Talep Ediyor

Alman Klinik Doktorları Sendikası Marburger Bund, hastanelerdeki güncel durum nedeniyle tam kapanmanın uzatılmasını istedi. Sendika Başkanı Susanne Johna, Funke Medya Grubuna verdiği röportajda, Çin virüsü hastalarının tedavisi nedeniyle sağlık sistemi üzerinde oluşan yükün tatil günleri sürecinde de artmaya devam ettiğini vurguladı. Johna kliniklerin nefes almaya vakti olmadığını söyledi.

Susanne Johna, "Sağlık sisteminin yükünün hafifletilmesi gerekiyor ve bu sadece sosyal temasın kısıtlanması için alınan önlemlerin uzatılmasıyla mümkün olabilir. Başka şekilde durumu kontrol altına almamız mümkün değil" şeklinde konuştu. Johna, gittikçe daha fazla sağlık çalışanı da enfekte olduğu için yoğun bakım ve enfeksiyon hastalıkları ünitelerindeki iş yükünün de giderek ağırlaştığına dikkat çekti ve bu aşırı iş yükünün sürdürülebilir olmadığını vurguladı.

Sendika Başkanı, bu nedenle Almanya Başbakanı Merkel'in önümüzdeki salı günü eyalet başbakanları ile yapacağı görüşmeden sosyal temas kısıtlamalarının uzatılması için ortak bir karar çıkmasını umduğunu açıkladı. Görüşmede 10 Ocak 2021'e kadar uygulanması öngörülentam kapanmanın uzatılıp uzatılmayacağı görüşülecek.

Yoğun Bakımlar Yaz Ayında Rahatlayacak

Alman Disiplinlerarası Yoğun Bakım ve Acil Tıp Derneği (DIVI) Başkanı Uwe Janssens, "Ancak yazın yoğun bakımlarda uzun süreli bir rahatlamadan bahsedebileceğimizi düşünüyorum" açıklamasını yaptı. Janssens, Rheinische Post gazetesine verdiği demeçte, "Covid-19 hastalarının sayısının yılın ilk çeyreğinde 4 bin sınırının üzerinde kalacağının kesin olduğunu" kaydetti.

Janssens, "Noel'in Covid-19'un yayılmasındaki etkisini ancak önümüzdeki haftanın sonunda hastanelerde göreceğiz. Yeni yılın etkisini ise çok daha sonra" diye konuştu.

DIVI'nin yoğun bakım üniteleriyle ilgili Almanya genelindeki veri bankasına göre cuma günü itibarıyla Almanya'da 3 bin 111'i entübe olmak üzere toplam 5 bin 598 hasta Çin virüsü nedeniyle yoğun bakım ünitelerinde tedavi görüyor.

Bu rakamlara göre Almanya genelindeki yoğun bakım ünitelerinde toplam 21 bin 639 yatak dolu. Boş yatak sayısı ise 4 bin 836.