Haberler
Giriş Tarihi : 27-01-2021 16:37   Güncelleme : 27-01-2021 16:37

Almanya'da Evden Çalışmak Zorunlu Hale Getirildi

Almanya'da bugünden itibaren işverenler herhangi bir teknik engel bulunmaması durumunda personellerine ofise gelmeden evden çalışma imkanı sunmak zorunda olacak. Yeni düzenlemeye uymayanlara 30 bin euroya kadar ceza kesilebilecek.

Almanya'da Evden Çalışmak Zorunlu Hale Getirildi

Almanya'da bugünden itibaren işverenler herhangi bir teknik engel bulunmaması halinde çalışanlarına ofise gelmeden evden çalışma imkanı sunmak zorunda olacak. Yeni düzenlemeye uymayanlara 30 bin euroya kadar ceza kesilebilecek.

Alman hükümeti ile eyalet yönetimlerinin Çin virüsü salgını tedbirlerinin kapsamını genişletme kararı uyarınca evden çalışmaya yönelik yönerge bugün yürürlüğe girdi. Yönergeyle birlikte bugünden itibaren işverenler herhangi bir teknik engel bulunmaması halinde personellerine ofise gelmeden evden çalışma imkanı sunmak zorunda olacak.

Almanya'da Çin virüsü salgınının yayılması üzerine, resmi daireler başta olmak üzere çok sayıda kurum ve şirket, evden çalışmalarının önünde engel bulunmayan personeli için işe gelme yükümlülüğünü kaldırarak, evlerinden çalışmalarına olanak tanımıştı. Tedbirlerin kapsamını artırma kararı uyarınca, daha önce hükümetin işverenlere tavsiyesi niteliğinde olan uygulama bundan böyle zorunlu hâle getirilmiş oldu.

Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Meclis Grup Başkan Vekili  Katja Mast, yeni düzenlemenin temel prensibini  "Kim evden çalışabiliyorsa, o evden çalışacak" şeklinde açıkladı.

Özellikle ofis işlerinin evden yapılması gerektiğini belirten Mast,  "Özel temaslarımızı büyük ölçüde sınırlandırdık, şimdi sıra profesyonel temaslarda" dedi.