Haberler
Giriş Tarihi : 29-03-2021 10:00   Güncelleme : 29-03-2021 10:00

Almanya'da Sürücü Belgelerinde Yeni Düzenleme

Almanya'da nisan ayında uygulamaya koyulacak olan yeni düzenlemeler duyuruldu.

Almanya'da Sürücü Belgelerinde Yeni Düzenleme

Almanya'da 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren sürücü ehliyetleri ile ilgili yeni düzenlemeler yürürlüğe girecek. Yapılan yeni düzenlemede sürücü adaylarının, kurslarda kullandıkları araçların niteliğine bakılmaksızın otomatik ya da manuel şanzımanlı araç kullanmaları tercihlerine bırakılacak.

Adaylardan Geri Dönüşüm Beklenecek

Yeni düzenlemeye göre test sürüşleri artık 10 dakika daha uzun olacak. Sürücü adayları örneğin şerit değiştirmek gibi sekiz farklı sürüş görevini eksiksiz yerine getirecek. Ayrıca sürüş hızını ayarlayabilmek gibi beş farklı konuda da yetkinlik göstermek zorunda kalacaklar. Adaylar sınav sonucunda başarılı olsalar dahi, geliştirmeleri gereken konuları da içeren beş dakikalık bir geri dönüşüm, sürüş sınavlarına dahil edilecek.

Sürücü Belgeleri Değiştirilecek

Ayrıca Avrupa Birliği tarafından yürürlüğe giren başka bir düzenleme ile 2022 yılından itibaren sürücü belgelerinin, yeni belgeler ile değiştirilmesi hedefleniyor. Değişiklik ile olası sahteciliklerin önüne geçebilmek ve Avrupa Birliği çapında tek tip bir ehliyetin kullanılması hedefleniyor. Değiştirilmesi öngörülen ehliyetler, 10 ocak 2013 tarihinden önce verilen tüm sürücü ehliyetlerini içeriyor. Olası uzun bekleme ve aşırı yüklenmenin oluşmaması için ehliyetlerin değiştirme sırası sürücülerin doğum tarihleri üzerinden takvimlendirilecek.