Haberler
Giriş Tarihi : 19-03-2021 22:26   Güncelleme : 19-03-2021 22:37

Almanya'daki Utanç Verici Manastır Soruşturmasına İlişkin Yeni Rapor

Almanya'da Köln Katolik Başpiskoposluğuna mensup rahip ve rahibelerin, kilisedeki yetim çocukları iş adamlarına 'kiraladıklarına' ilişkin soruşturmanın utanç verici raporu basına sızdırılmıştı. Ardından hazırlanan yeni bir rapor sonucunda Piskoposluğun 2 çalışanı işten çıkarıldı.

Almanya'daki Utanç Verici Manastır Soruşturmasına İlişkin Yeni Rapor

Almanya’da Köln Katolik Başpiskoposluğuna mensup rahip ve rahibelerin, kilisedeki yetim çocukları iş adamlarına 'kiraladıklarına' ilişkin soruşturmanın utanç verici rapor geçtiğimiz ay basına sızdırılmıştı. Köln Başpiskoposluğunun, söz konusu raporu göstermek için çağırdığı gazetecilere sessiz kalma yemini ettiren gizlilik anlaşmasını imzalatmaları ise tepki toplamıştı. Son olarak Kölnlü ceza hukuku uzmanı Bjorn Gercke'den Mart’ta yayımlanmak üzere yeni bir rapor hazırlaması istenmişti.

Köln Başpiskoposu Rainer Maria Woelki’nin yeni raporu hazırlaması için görevlendirdiği Gercke, basın toplantısı düzenlendi. Gercke, basın toplantısında hazırladığı 900 sayfalık rapora ilişkin açıklamalarda bulunarak kilisede görevli 8 kişinin 1975-2018 arasında 75 kez görev ihlali yaptıklarının tespit edildiğini açıkladı.

Gercke, görevini ihlal eden isimler arasında özellikle Hamburg Piskoposu Stefan Hesse ve Kardinal Joachim Meisner’ın göze çarptığını söyledi. Woelki tarafından görevlendirilen Gercke, "Başpiskopos Woelki’nin herhangi bir görev ihlali yaptığını tespit etmedik" dedi. Araştırdıkları 200'den fazla dosyada taciz ve cinsel istismara uğrayan en az 314 çocuk olduğunu dile getiren Gercke, bunların yarısından fazlasının 14 yaşın altındaki çocuklardan oluştuğunu ifade etti.

Toplantının hemen ardından Köln Piskoposluğunun 2 çalışanı, Başpiskopos yardımcısı Dominikus Schwaderlapp ile Günter Assenmacher, Başpiskopos Woelki tarafından işten çıkarıldı.

Ne Olmuştu?

Geçtiğimiz ay Alman basınına sızan 560 sayfalık soruşturma raporuna göre 1960 ve 1970’li yıllar arasında Almanya’nın Speyer kentinde bulunan bir manastırda görev yapan rahip ve rahibelerin yetim çocukları, iş adamları ile din görevlilerine 'kiraladığı' belirtilmişti. Raporda, 8-14 yaşları arasındaki 175 çocuğun 20 yıl boyunca tacize uğradığı bilgisi yer alırken bazı çocukların evlat edinilmesinin bilinçli olarak yasaklandığı ve rahibelerin çocukları kiralamaya devam edebilmeleri için onları kilise dışındaki evlere götürdükleri öne sürülmüştü.