Haberler
Giriş Tarihi : 10-03-2021 00:24   Güncelleme : 10-03-2021 00:43

Almanya'nın Artan İhracatında En Büyük Pay Çin'in

Brexit nedeniyle İngiltere ile ticareti azalan Almanya’nın ihracatı Ocak'ta yüzde 1,4 arttı. Bu artışta, Çin ile güçlü ticarî ilişkilerin etkili olduğu belirtiliyor.

Almanya'nın Artan İhracatında En Büyük Pay Çin'in

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Ocak ayı ticaret verilerini açıklayan Almanya Federal İstatistik Dairesi, ihracatın bir önceki aya kıyasla yüzde 1,4 arttığını, ithalatın ise yüzde 4,7 oranında azaldığını duyurdu.

Yılın ilk ayında 98 milyar 1 milyon Euro (888 milyar 869 milyon 70 bin Türk Lirası) değerinde mal ihraç eden Almanya, 83 milyar 800 milyon Euro (760 milyar 66 milyon Türk Lirası) değerinde de mal ithal etti. Dış ticaret fazlası ise 22 milyar 200 milyon Euro (201 milyar 354 milyon Türk Lirası) oldu.

Artışta Anahtar Ülke: Çin

Almanya'nın ihracatı bir önceki yılın Ocak ayına, Çin virüsü salgını öncesine, kıyasla yüzde 8; ithalatı ise yüzde 9,8 oranında azaldı.

Ancak Aralık'ta yüzde 0,4 oranında artan ihracatın Ocak’ta da artmaya devam etmesi ve bu artışın yüzde 1,4 oranında gerçekleşerek 108 milyar Euro'yu aşması beklenmiyordu.

Alman ihracatındaki artışın, ülkenin en güçlü dış ticaret ortağı olan Çin’de Alman ürünlerine olan talebin etkisiyle ortaya çıktığına dikkat çekiliyor. Bun durumda Çin'in, Çin virüsü salgınının ekonomide yol açtığı yaraları sarmaya başlamış, ekonomisini toparlayabilmiş olmasının etkili olduğu belirtiliyor. Açıklanan veriler de bunu işaret ediyor.

Bu verilere göre Çin’e ihracat bu yılın Ocak ayında, geçen yılın Ocak ayına kıyasla, yüzde 3,1 oranında artarak 7 milyar 5 milyon Euro'ya ulaştı. Buna karşılık Almanya’nın, Çin virüsü salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan ABD’ye ihracatı ise yüzde 6,2 oranında gerileyerek 8 milyar 500 milyon Euro'ya düştü.

Bu arada Almanya’nın Ocak’ta AB ülkelerine yaptığı ihracatı yüzde 6, yine AB ülkelerinden yapılan ithalatı ise yüzde 5,9 oranında azaldı.

Brexit, İngiltere ile Ticarete Olumsuz Etkiledi

Brexit’in Almanya’nın İngiltere ile ticari ilişkilerine olumsuz etkisi de Ocak ayı verilerine yansıdı.

Bu verilere göre Almanya’nın İngiltere’ye ihracatı bir yıl öncesinin Ocak ayına kıyasla yüzde 29 geriledi, Almanya’da İngiliz ürünlerine talep, yani ithalat da yüzde 56, 2 oranında düştü.

"Olumlu Sürpriz"

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da bugün açıklanan ihracat verilerinin en iyimser tahminleri bile aştığı belirtiliyor. İktisatçıların yüzde 1,2 oranında gerileme öngörüsünde bulunduğu ihracatta kaydedilen artış, ekonomi çevrelerinde "olumlu sürpriz” olarak değerlendirildi.

VP Bank baş ekonomisti Thomas Gitzel, ihracatta beklenmeyen “olumlu süpriz artış” için Çin’e müteşekkir olunması gerektiğini, İngiltere ile ticaretin ise kasvetli bir tablo ortaya koyduğunu işaret etti.

“İngiltere’ye ihracattaki devasa gerileme olmasaydı sonuçlar çok daha iyi olurdu” diyen Bankhaus Lampe baş ekonomisti Alexander Krüger ise Çin ve ABD’ye ihracatın, kaydedilen toplam ihracat artışında çok etkili olduğunu vurguladı.