Haberler
Giriş Tarihi : 18-02-2021 12:08   Güncelleme : 18-02-2021 12:08

Alpay Antmen: Askerlere Mevzilerden Çıkmayın Diyen O Valiye Ne Oldu

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, 2013'te tutulan bir tutanağı Meclis'te paylaştı. Antmen, "Askerlere mevzilerden çıkmayın diyen o valiye ne oldu" sorusunu iktidara yöneltti.

Alpay Antmen: Askerlere Mevzilerden Çıkmayın Diyen O Valiye Ne Oldu

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Mecliste düzenlediği basın toplantısında Gara operasyonunun yapılış sürecine dair eleştirilerde bulundu. Antmen, 2013 kayda geçen bir tutanağı paylaşarak, “Askerimiz 2013'te PKK’lı hainlerin yerini belirledi ve tam operasyon yapacaklardı ki Van Valisi ‘Mevziden çıkmayın’ dedi. Jandarma da bu tutanağı tuttu. Peki o valiye ne oldu? Daha önemli bir göreve atanarak Diyarbakır Valisi yapıldı! İşte AKP terörle böyle mücadele ediyor” dedi.

Antmen, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, hatasını ört pas edebilmek için hemen tebrik mektupları ve methiyeler düzdüğünü iddia ederek “Yani, bu ülkede her şey olabiliyorsunuz ama bir türlü rezil olmuyorsunuz! İstifa etmiyorsunuz. Başarı olunca hemen ‘biz yaptık’ oluyor. Başarısız olduklarında muhalefeti suçluyorlar. Sizin davulla zurnayla başlattığınız operasyonu CHP mi yaptı? Utanmasalar bunu bile diyecekler” şeklinde konuştu.

Antmen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Bunun sorumluluğu kimde? Cumhurbaşkanı Erdoğan hani müjde verecekti? Ama veremedi. Demek ki ortada koca bir başarısızlık var. Bunun bir bedeli olmayacak mı? Şehitlerimizin sorumluluğunu kim üzerine alacak? İstanbul’da yerel seçimleri kazanmak için terör örgütü üyesini TRT’ye çıkaranlar, Öcalan’ın mektubunu okutanlar bunlar değil mi? Oslo’da, Habur’da PKK ile görüşen bunlar değil mi? Ben dün bir soru önergesi ile de hem Milli Savunma Bakanı hem de İçişleri Bakanı’na bazı sorular yönelttim. Çok net olan bu soruları sizlerle paylaşmak istiyorum; Askerimiz 2013'te PKK’lı hainlerin yerini belirledi ve tam operasyon yapacaklardı ki Van Valisi ‘Mevziden çıkmayın’ dedi. Jandarma da bu tutanağı tuttu. Peki o valiye ne oldu? Daha önemli bir göreve atanarak Diyarbakır Valisi yapıldı! İşte AKP terörle böyle mücadele ediyor! Bakın bu da tutanağı. Buyurun. Şimdi insan sormadan edemiyor; Acaba 13 evladımızı ve 3 askerimizi Gara'da şehit edenlerin arasında; valinin talimatı ve engeli ile kurtulan PKK'lılar da var mıydı? Bugüne kadar iktidarın "terör örgütüne dokunmayın" talimatı ile kaç operasyon durduruldu ve bu sayede kaç PKK'lı kurtuldu? Bu kurtulan PKK'lılar kaç evladımızı şehit etti? Durdurulan operasyon kararlarının kaçı merkez yönetimce; kaçı valilerce alınmıştır" ifadelerini kullandı.

5 Sorunun Peşindeyiz

Alpay Antmen, iktidarın sordukları bu 5 soruya yanıt vermesini istedi:

"Bölücü terör örgütünün tam 5,5 yıl elinde tuttuğu vatan evlatlarını kurtarmak için 2015 tarihinden bu yana Başbakan olarak ya da Cumhurbaşkanı olarak ne yaptınız?

Terör örgütünün başı Abdullah Öcalan’dan seçimlerde size yardımcı olması için mektup dilenirken, neden vatan evlatlarının serbest bırakılması için çağrı yapmasını istemediniz? İstanbul seçimleri sizin için 13 vatan evladından daha mı kıymetliydi?

Yıllarca “dostum Trump” diye böbürlenip durdunuz. Neden dostluğunuzu, vatan evlatlarımızı terör örgütünün elinden kurtarmak için kullanmadınız?

Daha önce benzer hadiselerde sorunun çözümünde büyük katkıları olmuş İnsan Hakları Vakfı, İnsan Hakları Derneği ve Mazlum Der gibi ulusal insan hakları örgütleri ile Uluslararası İnsan Hakları Örgütlerinden terör örgütünün elinde tuttuğu evlatlarımıza zarar gelmemesi ve serbest bırakılmaları için en azından çağrıda bulunmak hiç mi aklınıza gelmedi?

13 vatandaşımızın kurtarılması amacıyla başlatılan operasyondaki başarısızlığı kim üstlenecek? Bu işin sorumlusu kim"