Haberler
Giriş Tarihi : 05-03-2021 13:41   Güncelleme : 05-03-2021 13:41

Altaylı: Makam Araçlarına Harcadığımız Paranın Bir Bölümü ile Helikopter Alabiliriz

Son olarak Bitlis'teki kazada 11 askerimizin şehit olmasına neden olan Cougar'lara ilişkin bir eleştiri de Fatih Altaylı'dan geldi. Altaylı, bu helikopterlerin başlı başına bir terör örgütü gibi olduğunu kaydederek bölgede kullanılmaması gerektiğini ifade etti.

Altaylı: Makam Araçlarına Harcadığımız Paranın Bir Bölümü ile Helikopter Alabiliriz

Bitlis'te 11 askerimizin şehit olmasına neden olan acı hadisenin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterindeki helikopterler bir kez daha tartışma konusu oldu. Konuya dair en dikkat çekici yazı ise Habertürk yazarı Fatih Altaylı tarafından kaleme alındı.

'Terör örgütü gibi helikopter' başlıklı bir yazı ile Süper Puma olarak da bilinen Cougar’ları ele alan Altaylı, söz konusu modelin envantere ilk eklendiği yıllarda da sorun yarattığını hatırlattı. "Cougar'lar o zaman da muhtemelen siyasi nedenlerle alınmış ve gelir gelmez terörle mücadele için Doğu Anadolu’ya gönderilmiş ve çok kısa süre içinde ilk zaafı ortaya çıkmıştı. Anti roket sistemleri yoktu ve teröristlerin roket saldırısı sonucu düşmüş, 11 şehidimize malolmuştu. O gün yazmıştım bu helikopterler ile ilgili ilk yazımı" satırlarıyla hafızaları tazeleyen Altaylı, görülen zaaflar nedeniyle bu helikopterlerin bölgede kullanılmamaya başlandığını fakat son dönemde eksiklerinin giderilip yeniden bölgeye gönderildiğinin altını çizdi.

Altaylı, ses getiren yazısını şöyle sürdürdü:

"Cougar helikopterler bu eksiklerinin giderilmesinden sonra yeniden terörle mücadele bölgesine yollandılar.

Ve muhtemelen bölge şartlarına uyumlu olmadıkları, aletli uçuş sistemleri yeterli olmadığı ve artık hayli yaşlı da oldukları için pek çok kaza kırıma karıştılar.

Cougar helikopterlerin bugüne kadar karıştıkları kazalarda toplam 39 şehidimiz var.

Bunlardan ikisi general, ikisi albay rütbesinde üstelik.

Bu helikopterler başlı başına bir terör örgütü gibi.

Bu kadar rütbeli askerimizi, terör örgütü bile şehit edemedi desem abartmış olmam herhalde.

Bu helikopterleri en azından terörle mücadeleden, en azından Doğu Anadolu’dan, kış şartlarının sert olduğu ve bu helikopterlerin donanım olarak uygun olmadığı bölgeden geri çeksek iyi olur sanki.

Her yıl makam araçlarına harcadığımız paranın bir bölümü ile en azından askerlerimizi güven içinde taşıyacak helikopterler alabiliriz diye hesaplıyorum.

Ne deniyor hep, “İtibardan tasarruf olmaz.”

Bu askerlerimiz de Türk ordusunun ve Türk milletinin itibarı.

Onlardan tasarruf hiç ama hiç olmaz!

Çünkü FETÖ darbesini bastırmış kahraman bir komutanı, bir helikopter kazasına kurban vermek.

Hiç ama hiç içime sinmiyor."