Haberler
Giriş Tarihi : 14-10-2020 12:34   Güncelleme : 14-10-2020 12:53

Anayasa Mahkemesi'nden 'Işıklar Yanıyor' Paylaşımına Dair Açıklama Geldi

Anayasa Mahkemesi, AYM üyesi Engin Yıldırım'ın 'ışıklar yanıyor' ifadesinin mahkemeyi bağlamadığını açıkladı. AYM, bugün 14:00'da konuyu görüşmek üzere olağanüstü toplanma kararı aldı.

Anayasa Mahkemesi'nden 'Işıklar Yanıyor' Paylaşımına Dair Açıklama Geldi

Dün AYM üyesi Engin Yıldırım sosyal medyada AYM binasını paylaşarak "Işıklar yanıyor" demişti. Paylaşımda, darbe imasında bulunulduğu tartışmaları gündeme gelirken, AYM'den konuyla ilgili olarak açıklama geldi. Yapılan son dakika açıklamasında "AYM üyesinin kişisel hesabından yaptığı paylaşımdaki görüşler AYM'nin kurumsal görüşlerini yansıtmaz" ifadeleri kullanıldı.

Paylaşım Hükumet Kanadında Tepki Uyandırdı

Yıldırım'ın mesajı, İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında AYM'nin verdiği 'yeniden yargılama' kararını tanımamasına gönderme olarak algılandı. Yıldırım'ın açıklamasına AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Adalat Bakanı Abdülhamit Gül ve AKP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Mehmet Muş tepki gösterdi.

AYM'den yapılan açıklamada, "Anayasa Mahkemesinin herhangi bir üyesinin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar Anayasa Mahkemesinin kurumsal görüşünü yansıtmaz. Anayasa Mahkemesi 15 Temmuz 2016 gecesi yaptığı basın açıklamasında ifade ettiği gibi anayasal düzene karşı her türlü demokrasi dışı girişimi reddetmekte ve demokratik hukuk devletinin yanında durmaktadır" denildi.

AYM Bugün Olağanüstü Toplanıyor

Öte yandan AYM bugün 14:00'da olağan üstü toplanma kararı almıştı. Toplantının gündem maddesi ise 'Işıklar' paylaşımı olacak.