Haberler
Giriş Tarihi : 19-06-2021 14:12   Güncelleme : 19-06-2021 14:12

Anıtkabir Komutanlığı Hakkında Suç Duyurusu

Mimarlar Odası, Anıtkabir’deki otomatları kaldırmadığı gerekçesiyle Anıtkabir Komutanlığı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Anıtkabir Komutanlığı Hakkında Suç Duyurusu

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Anıtkabir'e koyulan otomatlarla ilgili bir aydır oyalandıklarını, artık harekete geçerek suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.

Cumhuriyetin anı ve saygı mekanı Anıtkabir'e saygısızlık yapıldığını belirten Candan, "Anıtkabir’e koyulan ticari otomotlarla ilgili 1 aydır Anıtkabir Komutanlığı’nın 'değerlendiriyoruz' sözünün gereğini bekledik, gereği yapılmadı. Cumhuriyetin anı ve saygı mekanı Anıtkabir'e saygısızlığa yönelik bekleme süremiz doldu. Anıtkabir’e yapılan bu mekansal saygısızlıkla ilgili harekete geçmeyen, oyalama taktiği ile 'değerlendiriyoruz' diyen Anıtkabir Komutanlığı hakkında görevi kötüye kullanmaktan suç duyurusunda bulunduk" şeklinde konuştu.

Mekansal Kargaşa Yaparak Anıtkabir'e Saygısızlık Yapamazsınız

Candan, Ticari hesaplar sebebiyle Anıtkabir ruhunun çalındığını ve görüntü itibariyle de vatandaşları rahatsız ettiğini söyleyerek, "Anıtkabir bizim göz bebeğimiz, mekan kültürü olmayan, Cumhuriyetle mekânsal hesaplaşma yapanlar uzun süredir her buldukları fırsatta Anıtkabir’e oyun parkı, giysi bağış kutusu, halı saha gibi mekansal müdahaleler yapıyor, şimdi de taş deseni ile kaplanmış ticari otomatlar (kiosklar) yerleştirdiler. Bir aydır görüşmeler yaparak ve resmi yazılarla bu otomotların kaldırılmasını talep ediyoruz. Anıtkabir’in her yerine bir şey koyarak mekansal kargaşa yaratarak, mekana saygısızlık yapmazsınız . O otomatlar acilen kaldırılmalıdır. Sürecin peşini bırakmayacağız, otomotlar ya kaldırılacak, ya kaldırılacak" dedi.

Anıtkabir'de Özelleştirme Olamaz

İki kantin bulunan Anıtkabir'de bir anda özelleştirme kararı alındığının altını çizen Candan, "Askeriye Anıtkabir kantinlerini işletemeyecek durumda ve özelleştiriyorsa gerçekten yazık. Özelleştirme ticari kaygı demektir.

Misakı Milli kulesinin girişindeki kantin girişine şemsiyeler koyulmuş, içerideki kantin büyütülerek, içeriye kafeterya yapılmış, taş duvarların üzeri koruma uygulama süreçlerine aykırı olarak kaplama yapılmış durumdadır. Anıtkabir’de ticari bir kaygı ve özelleştirme olamaz, nasıl özelleştirildiği, kime verildiği, nasıl bir sözleşme yapıldığı ve kafeterya olarak genişletilmesi ve tarihi yapıya uygunsuz müdahaleler konusunda kurul izni olup olmadığını da araştırıyoruz'' ifadelerini kullandı.