Haberler
Giriş Tarihi : 13-03-2021 13:59   Güncelleme : 13-03-2021 13:59

Anıtkabir'de Dalgalanan Bayrak Taceddin Dergahı'nda

İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yılı nedeniyle Ankara Kent Konseyi Bisiklet Meclisi ve Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi Başkent’te bisiklet turu düzenledi. Gönüllü bisikletçiler Anıtkabir'de dalgalanan Türk Bayrağı'nı teslim alarak, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazdığı Taceddin Dergahı’na taşıdılar.

Anıtkabir'de Dalgalanan Bayrak Taceddin Dergahı'nda

Ankara Kent Konseyi (AKK), İstiklal Marşı'nın kabulünün 100. yılı anma etkinlikleri kapsamında bisiklet turu düzenledi.

AKK Bisiklet Meclisi gönüllüleri ile Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi iş birliği gerçekleştirilen bisiklet turunda Anıtkabir'de dalgalanan Türk Bayrağı, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı’nı yazdığı Taceddin Dergahı'nda sergilenmek üzere Altındağ Hamamönü'ne taşındı.

AKK Bisiklet Meclisi ve Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi  tarafından organize edilen bisiklet turuna, 50'ye yakın bisikletçi katıldı.

Gönüllü bisikletçiler teslim aldıkları Türk Bayrağı’nı, 5 kilometrelik etabı 40 dakikada  tamamlayarak Hamamönü’nde yer alan Taceddin Dergahı'na ulaştırdı. Taceddin Dergahı’nda gerçekleştirilen anma programına katılan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya da Türk Bayrağı’nı Ankara Vakıflar Bölge Müdürü Ferhat Türkoğlu'na teslim etti.

Ankara Kent Konseyi (AKK) Yürütme Kurulu Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara İl Kültür Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Ankara Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Dr. Süleyman Basa, AKK Bisiklet Meclisi Başkanı Kadir İspirli’nin de yer aldığı anma etkinliğine Başkentliler de yoğun ilgi gösterdi.

“İstiklal Bayrağı Zafer Yolunda” sloganıyla düzenlenen bisiklet turunda pedal çeviren bisikletçilerin Anıtkabir'den teslim aldığı Türk bayrağı önce 23 Nisan 2021 tarihine kadar Taceddin Dergahı’nda sergilenecek daha sonra da Milli Mücadele savaşının yaşandığı farklı illere götürülecek.

Bütün yurdu dolaşacak olan Türk Bayrağı, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılında 29 Ekim 2023'te ise Cumhuriyetin ilan edildiği Birinci Meclis'te göndere çekilecek.