Haberler
Giriş Tarihi : 28-03-2021 11:11   Güncelleme : 28-03-2021 11:20

Ankara Mahkemesi Talebi Reddetti, Hendek Mahkemesi İade Yazısı Yazdı: Kanun Önünde Bahçeli'nin Ayrıcalığı Yok

Sakarya Hendek Mahkemesi, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin ifadesinin alınmasını istedi. Ankara Mahkemesi talebi reddedince Hendek Mahkemesi "Bahçeli'nin ayrıcalığı yok" dedi.

Ankara Mahkemesi Talebi Reddetti, Hendek Mahkemesi İade Yazısı Yazdı: Kanun Önünde Bahçeli'nin Ayrıcalığı Yok

Hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde, bir vatandaşa MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye hakaret ettiği suçlamasıyla dava açıldı. Hendek Mahkemesi, söz konusu dava kapsamında Bahçeli’nin mağdur sıfatıyla ifadesinin alınması için Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi’ne talimat evrakı gönderdi.

"Bahçeli’nin bir siyasi partinin genel başkanı ve milletvekili olması nedeniyle evrakın yeniden değerlendirilmesi” talebiyle evrakı iade eden Ankara 19. Asliye Mahkemesi, "İlgi sayılı talimatınız ile mağdur Devlet Bahçeli’ye twitter üzerinden hakaret edildiği iddiasıyla açılan kamu davası nedeniyle mahkememize gönderilen istinabe evrakında müştekinin beyanının alınması ve gelmediği takdirde zorla getirilmesi istenilmekle; mağdurun bir siyasi partinin genel başkanı ve milletvekili olması, olaya ilişkin doğrudan bir görgüsünün bulunmaması ve suçun da uzlaşmaya tabi olmaması hususları gözetilerek, istinabe evrakının yeniden değerlendirilmesi, uygun görüldüğü takdirde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına, ‘Milletvekili olan müştekinin dava konusu olay nedeniyle şikayetçi olup olmadığı, davaya katılmak ve beyanda bulunmak isteyip istemediği yönündeki düşüncesinin mahkememize iletilmesi’ şeklinde müzekkere yazılmasının uygun olup olmayacağı yönünde mahkememize bilgi verilmesi" ifadelerini kullandı.

Hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi, kararından geri adım atmayarak talimat evrakını Bahçeli’nin ifadesinin alınması talebiyle yeniden Ankara’ya gönderdi. Hendek Mahkemesi, iade yazısında "Her ne kadar müşteki milletvekili ve bir siyasi partinin genel başkanı olsa da kanun ve yargılama önünde normal Türk vatandaşlarından hiçbir ayrıcalığı yoktur. Kanunun getirmiş olduğu uygulama ise müştekinin mahkemece beyanının alınması usulüdür. Bu nedenle yazmış olduğumuz talimat gereğince müştekiye bizzat davetiye çıkarılarak, mahkemenizce ifadesi alınmak suretiyle şikâyet ve delillerinin sorulması yahut mahkemenize şikayet ve delillerine ilişkin kendisi ve ya vekili dilekçe sunar ise de, sunmuş olduğu dilekçe ile birlikte talimat yazımızın kapatılarak mahkememize iadesi rica olunur" dedi.