Türk Dünyası
Giriş Tarihi : 07-09-2020 14:50   Güncelleme : 07-09-2020 14:50

Ankara'da Basın Açıklaması Yapmak İsteyen Uygur Türkleri Başkente Alınmadı

Çin'deki toplama kamplarında tutulan aileleri ile ilgili basın toplantısı yapmak üzere Ankara'ya giden 11 Doğu Türkistan vatandaşı şehre alınmadı.

Ankara'da Basın Açıklaması Yapmak İsteyen Uygur Türkleri Başkente Alınmadı

 

Çin’de toplama kamplarında tutulan ailelerine dair bir basın açıklaması yapmak üzere Ankara’ya gelen 11 Uygur Türkü, Ankara Valiliği'nin talimatı ve polisin müdahalesiyle Ankara’ya alınmadı. Konuyla alakalı İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral sosyal medya hesaplarından bir açıklama gerçekleştirdi. Partili Oral şu açıklamalarda bulundu:

“Kovid-19 kapsamında Ankara'daki kritik duruma yönelik tedbirleri anlayışla karşılarız. Ancak mağdur ve mazlum #DoğuTürkistan'lı soydaşlarımıza yapılan bu muamele Ankara'ya yakışmamıştır. Kardeşlerimizi misafir etmek varken çoluk çocuk yollarda mağdur etmek asla kabul edilemez.”

İYİ Partili Oral konuyla alakalı programın organizatörlerinden hukukçu akademisyen Prof. Dr. İlyas Doğan’ın açıklamasını da paylaştı. Doğan’ın sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklama ise şu şekilde:

“Zorunlu açıklama: 6 Eylül akşamı Ankara'ya girişleri engellenen 11 yetişkin ve 4 çocuğun bulunduğu konvoya polisler İstanbul'a kadar kimliklerine de el koyarak eşlik etmişlerdir. Ayrıca polisler Uygurları ikamet ve benzeri konularda tehdit etmişlerdir. Bunun Çin'den ne farkı var? Basın açıklaması için başvuran kişilere başvuru dilekçelerini geri almaları için devlet görevlileri yoğun bir baskı uyguluyor. Konunun en tepesinden en alt düzeyine kadar 24 saattir üzerinde olan yetkililer! Yapacak başka iş yok mudur ki hepiniz 11 kişiyi kuşatma altına aldınız?”

Konuyla alakalı Ankara Valiliğinden ya da Emniyet Müdürlüğünden henüz bir açıklama yapılmadı.